Advertisement

(16:55'te güncellendi)

ABD hisse senetleri, Yunanistan'ın kurtarma yardımına ilişkin görüşmelerdeki tıkanıklığı aşmaya hazır olduğu yolunda işaret göndermesinin ardından, Avrupa hisse senetlerini izleyerek yukarı yönde hareket etti. Dolar, ABD'de ADP özel sektör istihdam verisinin beklenenden daha iyi çıkmasının ardından kazançlarını genişletti.

Standard & Poor’s 500 (S&P 500) Endeksi, 10 çeyrektir ilk kez düşüş göstermesinin ardından, New York saati ile 09:33'te yüzde 0.7 yukarıda seyrediyordu. Stoxx Europe 600 Endeksi, iki günlük düşüşün ardından yüzde 1.8 sıçradı. Almanya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi yedi baz puan yükselerek yüzde 0.83'e çıkarken, aynı vadeli ABD Hazine tahvillerinin faizi yedi baz puan sıçrayarak yüzde 2.42'ye ulaştı. Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.5 tırmandı. Petrol yüzde 2 geri çekildi.

Küresel hisse senetleri, Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras'ın, emekli maaşları ve Yunan Adaları'nda uygulanan vergi avantajları gibi bazı konulardaki itirazlarına karşın, kreditörlerin önerilerini kabul ettiği yolunda bir mektup göndedi. Yunanistan, kreditörlerle Salı günü yapılan müzakerelerden de sonuç çıkmamasının ardından, IMF'ye 1.7 milyar dolarlık borç geri ödemesini yapamadı ve kurtarma paketinin süresi doldu.

Philadelphia'da Janney Capital Management LLC şef yatırım stratejisti Mark Luschini, Yunanistasn ile ilişkili makroekonomik belirsizliğin bir kısmının ortadan kalkma beklentisi hisse senetlerini destekliyor," dedi ve "Ayrıca beklenenden çok daha iyi çıkan ve Cuma günkü istihdam verisi öncesi olumlu bir hava yaratan bir ADP istihdam verisi var. Bu iki gelişmenin kombinasyonu yalnızca hisse senetlerine alım getirmiyor, aynı zamanda, simetrik olarak tahvillerde satışa neden oluyor" şeklinde görüş bildirdi.

(16:55'te güncellendi)