Advertisement

Citi tarafından yapılan açıklamada, Yunanistan’ın Euro Bölgesi’nden ayrılma ihtimalinin oldukça yakın olduğu ifade edildi.

Yunanistan’ın referandumda hayır oyu vermesi ile Grexit ihtimalinin belirginleştiğinin altını çizen Citigroup, bunun hemen bu çeyrekte yaşanabileceğini beklediklerini ifade etti.

Bankadan yapılan açıklamada, söz konusu ayrılmanın 2 türlü olabileceği ifade edildi: Önümüzdeki birkaç ay içinde acilen veya daha esnek planlanmış bir süreç ile takip eden 1-3 yıl içinde.

Citigroup baş ekonomisti Willem Buiter tarafında yapılan değerlendirmede, “Ekonominin zayıf görünümü ile kreditörlerin Yunan hükümetinin daha fazla yardım isteği karşılığında talep ettiği reformlar bir anlaşmanın gerekliliğini ortaya koyuyor. Değerlendirmemize göre, 12 Temmuz Pazar günü yapılacak görüşmelerden bir sonuç çıkması olasılığı yüksek olmakla beraber Grexit ihtimali her an masada bulunmaktadır” denilerek “Yunanistan’ın söz konusu reformları uygulaması olasılığını düşük ve kreditörlerin bu doğrultuda şikayetlerinin artması olasılığını yüksek görüyoruz” ifadelerine yer verildi.