Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Çin hisseleri ralli yapıyor. Gösterge endeks, hükümetin aldığı önlemlerin etki göstermeye başlaması ile 2008’den bu yana en büyük iki günlük yükselişi kaydetmeye hazırlanıyor.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 5.2 yükselerek yerel saat ile 13:55’te 3,88.23 puana geldi ve Perşembe günkü yüzde 5.8’lik artışı genişletti. Sağlık hizmeti, sanayi ve tüketici şirketleri artış gösteriyor. Gösterge endekste sadece iki hisse senedi gerileme gösterdi. Ancak Çin Borsalarında işlem gören şirketlerin yaklaşık yüzde 49’unun işlemleri durdurulmuştu. Bu durum Cuma günü de devam etse de oran hafifçe geriledi. Toparlanma, endeksin bu hafta yüzde 5.5 yükselmesini sağladı. Endeks Çarşamba günü 3 ayın en düşük seviyelerini görmüştü.

Yetkililer geçtiğimiz iki hafta boyunca neredeyse her gün piyasayı destekleyici önlemler aldılar. Hisse senedi piyasası bir aydan kısa bir sürede 3.9 trilyon dolar kayıp verdi. Hisse senetlerindeki düşüş bazı büyük varlık yöneticilerine çekici görünmeye başladı. Fidelity Investments, Çin hisselerinde satış fırsatı gördüğünü belirtti.

Şanghay’daki Jinkuang Investment Management baş stratejisti Zhang Haidong, “Hükümetin aldığı önlemler sayesinde en kötüsü geride kaldı ve bu düzeltmenin sonu olmalı. Ekonomik senaryo ve gevşek para politikalarının sürmesi ile birlikte piyasa orta vadede dipte olabilir” dedi.