Advertisement

Christy Chen’in Çin hisse senedi piyasasından sağladığı kazançlarını harcamak için büyük planları vardı. 34 yaşındaki okul öğretmeni Avrupa’da tatil yapmayı, yoga kulübü üyeliği almayı ve dolabına birkaç yeni elbise eklemeyi öngörmüştü.

Bir yıl boyunca hisse senedi işlemi yapmasının ardından Chen, Haziran ayı başında 400,000 yuan (64,400 dolar) gerçekleşmemiş kazanç elde etti ve 1,200 dolar civarında aylık maaşı ile elde edemeyeceği lüks  tüketime yöneldi. Ancak Haziran ortasında hisse senetlerinde ani bir düşüşün başlaması ile birlikte Chen’in kazançlarını çoğu gitti ve planları şimdilik bozuldu.

Hisse senetlerindeki gerilemenin Çin büyümesine verdiği zararı boyutu henüz belli değil. Politika yapıcılar hisse senedi piyasasını desteklemeye çalışıyorlar. Chen’in hikayesi, emlak sektöründeki düşüş ve ihracattaki yavaşlama ile yük altında olan Çin ekonomisinde ikaz sinyali niteliğinde. Bloomberg’in bu hafta gerçekleştirdiği ankete katılan ekonomistlerin üçte ikisi bu çeyrek dönemde gayrisafi yurtiçi hasılanın darbe alacağını öngörüyorlar.

Çin ekonomisinin ikinci çeyrek dönemde yüzde 6.8 seviyesine yavaşlayacağı tahmin ediliyor. Ekonomist öngörüleri, bu yavaşlamanın üzerine eklenebilir. Büyüme verisi 15 Temmuz’da açıklanacak. Diğer taraftan 15 analistin 9’una göre hisse senetlerindeki satış dalgası merkez bankasının parasal gevşemeyi ivmelendireceği anlamına geliyor.

Hong Kong’daki Mizuho Securities Asia Ltd. baş Asya ekonomisti Shen Jianguang, “Hane halkı refahı ve tüketim artışı üzerinde olumsuz etkileri göz ardı edilemez. Bu yılbaşında Hisse senedi piyasasının cazibesine kapılanlar için kayıplar büyük” dedi.

Hisse senedi piyasasında gerileme, Başbakan Li Keqiang’ın yüzde 7’lik 2015 büyüme hedefini daha da ulaşılmaz kılabilir. Hisse senetlerindeki düşüşü refaha etkisinin ölçülmesi zor olsa da talebin yavaşladığına ilişkin sinyaller görülüyor. Volkswagen AG, talebin yavaşlaması ile bazı satışçılara finansal destek teklif etti. Otomobil satışları Haziran ayında iki yıldan uzun bir süreden bu yana ilk kez geriledi.