Advertisement

Boston Fed Başkanı Eric Rosengren, “Büyümenin beklentileri karşılaması halinde Fed’in bu yıl faiz oranlarını artırması uygun olabilir. Ancak politik yapıcılar Yunanistan krizinin nasıl geliştiğini görmek için beklemeli” dedi.

Rosengren, Idaho’da Cuma günü yaptığı konuşmada, “Görüşüme göre bu noktada verilere bağlı olmak, özellikle enflasyon tahminimizde bize güven veren verileri beklememiz anlamına geliyor. Aynı zamanda Yunanistan’daki krizin nasıl ilerlediğini görmek ve daha iyi bir kavrayış için beklememiz anlamına geliyor. Bu sayede krizin finans piyasaları ve yurtiçi ekonomiyi etkileme potansiyelini daha iyi hesaplayabiliriz” ifadelerini kullandı. 

Fed yetkilileri 2006’dan bu yana ilk kez gerçekleştirecekleri faiz artırımı için enflasyonunun yüzde 2’lik hedefe doğru hareketlenmesini ve iş gücü piyasasının tamamıyla iyileşmesini bekliyorlar. Ancak görünümleri, Avrupa’daki çalkantı ABD ekonomisini olumsuz etkilerse sarsılabilir.

Rosengren, “Bu gelişmelerin, ABD ekonomisinin beklenen yönünü kayda değer şekilde değiştireceği kesin değil. Ancak tahminimize bu belirsizliği kesinlikle ekledik. Yurtiçi ekonominin gelişimi bir şekilde endişe verici seyri sürdürüyor. Belki de en problemli konu, enflasyonun Fed’in yüzde 2’lik hedefinin oldukça altında seyretmesi” diye konuştu.

58 yaşındaki Rosengren FOMC’un bu yıl oy veren bir üyesi olma özelliği taşıyor.