Advertisement

Avrupa Birliği'nden bir yetkilinin verdiği bilgiye göre Avrupa Merkez Bankası (AMB) Yunanistan'a Acil Likidite Yardımı (ELA) seviyesini bugün görüşecek. AMB, "Bugünkü toplantıda Yunan bankaların acil likidite yardımı görüşülecek" açıklaması yaptı.

AMB yetkilileri Euro Bölgesi liderlerinin Brüksel’de anlaşmaya varmasının ardından Yunan bankalarına yardımı tartışmaya hazırlanıyor. Yunan bankalarının kapalı olması, sermaye kontrollerinin uygulanması ve likiditenin tükenmeye yaklaşması ile birlikte AMB şuan Yunanistan’ın tek desteği konumunda.

Avrupa Birliği Başkanı Tusk, Yunanistan ile anlaşma sağlandığını ve anlaşmanın Yunan bankalarının yeniden sermayelendirilmesini içereceğini açıkladı.

AMB Yönetim Kurulu, ELA desteğini sürdürmesi ile ilgili değerlendirme yapacak. Yunan bankalarına yapılan ELA desteği, politik sürecin Haziran sonunda duraksaması ile sınırlandırılmıştı.

Barclays Plc ekonomistlerinden Antonio Garcia Pascual, “AMB, ELA’nın üst limitini 89 milyar euro (99 milyar dolar) seviyesinde sabit tutabilir ve Yunan Parlamento’su reformları Çarşamba gününe kadar onayladığında ılımlı bir şekilde artırabilir” dedi.