Advertisement

İhracat Beklenti Endeksi, yılın üçüncü çeyreğinde, ikinci çeyreğe göre 2,6 puan arttı. Bu yılın ikinci çeyreğinde 105,7 olan endeks, üçüncü çeyrekte 108,3 seviyesine yükseldi.

Ekonomi Bakanlığı, 2015 yılı 3. çeyreğine ilişkin Dış Ticaret Beklenti Anketi'ni açıkladı.

İhracat Beklenti Endeksi, üçüncü çeyrekte, ikinci çeyreğe göre 2,6 puan artarak 108,3 seviyesine çıktı. Söz konusu dönemde İhracat Beklenti Endeksi'ne dahil edilen sorulardan gelecek 3 aydaki ihracat siparişi beklentileri ve son 3 aydaki ihracat sipariş düzeyine ilişkin soruların endeksi artış yönünde etkilediği, gelecek 3 aydaki ihracat beklentileri ve mevcut kayıtlı ihracat sipariş düzeyine dair soruların ise endeksi azalış yönünde etkilediği gözlendi.

Söz konusu etkilerin sonucunda, İhracat Beklenti Endeksi, bu yılın üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı döneminin 5,4 puan altına düştü.

- İthalat beklenti endeksi arttı-

İthalat Beklenti Endeksi, bu yılın üçüncü çeyreğinde, ikinci çeyreğe göre 9,5 puan artarak 105,5 seviyesinde gerçekleşti. Endeks, bu yılın ikinci çeyreğinde 96 düzeyindeydi. İthalat Beklenti Endeksi'ni oluşturan sorulardan gelecek 3 aydaki ithalat ve birim ithalat fiyatı beklentileri ile son 3 aydaki ithalat sipariş düzeyine ilişkin soruların endeksi artış yönünde etkilediği, mevcut ithalat sipariş düzeyine ilişkin sorunun ise endeksi azalış yönünde etkilediği görüldü.

Endeks, 2015 yılının 3. çeyreğinde geçen yılın aynı döneminin 4,8 puan altına geriledi.

AA