Advertisement

Barclays analistleri Francois Cabau ve Nikolaos Sgouropoulos, müşteriler için hazırladıkları raporda, Grexit'in (Yunanistan'ın eurodan çıkması) artık baz senaryonun bir parçası olmadığını kaydetti.

Analistler, Yunanistan'ın eurodan çıkış riskinin kısa vadede azaldığını ve Avrupa Merkez Bankası'nın Yunanistan'ın Çarşamba günü parlamentoda reformları onaylaması ve doğru istikamette ilerlemesi durumunda destekleyici olmaya devam etmesi gerektiğini kaydetti.

Barclays analistleri, ulusal parlamentolardaki oylamaların, en yüksek siyasi seviyede desteğe sahip Yunanistan anlaşmasını tehlikeye sokmasını beklemediklerini belirtti.

Raporda, kırmızı çizgilerin daha da aşılması durumunda, Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras'ın parlamento çoğunluğunda ek kırılmaların muhtemel olduğu, ancak "yapıcı" merkez partilerinin hükümeti desteklemeye devam etmesinin beklendiği belirtildi.

Barclays, radikal sol koalisyon Syriza'da bazı üyelerin desteğini çekmesini beklediklerini ve bunun da mevcut koalisyonun istikrarsızlığını gösterebileceğini kaydederek, "Seçimlerin tetiklenmesi Yunanistan'ın temerrüdünü 'kaçınılmaz' hale getirir ve ülkeyi önümüzdeki 30 gün için felç eder" dedi.

Raporda, Yunanistan'ın uzun vadede eurodan çıkmasının beklenmediği, ancak programa ilişkin müzakelere ve programın uygulanmasına yönelik risklerin halen yüksek olduğu vurgulandı.

-devam edecek-