Advertisement

Çin’in Döviz rezervleri, ikinci çeyrek dönemde bir yılın en düşük gerilemesini kaydetti ve merkez bankasının yuanı dolar karşısında sabit tutmasıyla birlikte hisse sermaye çıkışlarının hız kaydettiğine işaret etti.

Çin Merkez Bankası’nın (PBOC) Salı günü açıkladığı verilere göre rezervler 40 milyar dolar gerileyerek 3.69 trilyon dolar ile 2013’ten bu yana en düşük seviyeye geriledi. Rezervlerde ilk çeyrek dönemde 113 milyar dolar ile rekor seviyede düşüş görülmüştü.

Merkez bankası, döviz kurunu istikrarlaştırmak için yuan alımı gerçekleştirdi ve varlıklar geçtiğimiz dört çeyrek dönemde daralma kaydetti. Yuanın dolar karşısında geçtiğimiz yıl verdiği yüzde 0.05 kayıp gelişen piyasalarda dolar karşısındaki en küçük değer kaybı olarak kaydedildi.

Hong Kong’daki Agricultural Bank of China International Securities Co. araştırma müdürü Banny Lam, “Çin’i terk eden sermaye miktarı yuanın sabit tutulması ile ikinci çeyrekte geriledi. Ekonominin yavaş bir hızda toparlanması ile yuan kısa vadede değer kaybı baskısı görüyor. Ancak bu ciddi sermay çıkışlarına neden olmayacak” dedi.

Çin, küresel kullanımı teşvik etmek ve sermaye çıkışlarını engellemek için yuandaki hareketleri sınırlandırmaya çabalıyor. Çin öte yandan Uluslararası Para Fonu’dan yuan için rezerv para birimi statüsünü almaya çalışıyor.