Advertisement

Bloomberg stratejisti Mark Cudmore, olası İran anlaşmasının ucuz petrolden dolayı Türk varlıklarına çok faydalı olacağını kaydetti.

Cudmore, Yunanistan anlaşmasının Orta ve Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika'ya (CEEMEA) olan olumlu etkisinin bugün azalmaya hazırlandığını, zira bu anlaşmanın uygulanmasına ilişkin risklerin sürdüğünü kaydetti ve İran konusundaki nükleer anlaşmanın petrol üzerindeki olası etkisinin bölge için daha önemli bir makro faktör olabileceğini belirtti.

Dolar/TL 'deki orta vadeli aşağı trendin devam edebileceğini, ancak kısa vadede kurun şimdilerde 2.6448 seviyesinde olan 100 günlük hareketli ortalamasını test etmesinden dolayı yatay bir seyrin görülebileceğini kaydeden Cudmore, "Olası İran anlaşması uzun vadede düşük petrol fiyatlarından dolayı Türk varlıkları için çok olumlu. Bu durum bölgesen ekonomiyi destekleyebilir ve Suriye'deki durumla mücadelede daha iyi işbirliği için bir şans olabilir" dedi.

Cudmore, 200 günlük hareketli ortalamanın 30 Temmuz 2014'ten bu yana tutunduğunu, ancak dolar/TL'nin yakında bu seviyeyi kırarak 2.5405-10 desteğini test edebileceğini kaydetti.

BU HABERE YORUM YAZ
 
15 Temmuz 2015 Çarşamba, 05:43 Misafir cudmure kim.müneccimmi.
14 Temmuz 2015 Salı, 15:23 Misafir Yabancilar dolar düşecek diyorsa anlayin ki haftaya dolar patlar.