Advertisement

Yurtiçi piyasalarda son birkaç gündür içeride koalisyon görüşmelerinin iyimser havası görülüyordu. İran anlaşmasının Türkiye'ye olumlu yansıyacağı beklentisi ile gelen yükseliş - tahminlerden düşük çıkan işsizlik verisine rağmen - zayıflıyor.

Dolar, TL karşısında 2,6403 seviyesini görmesinin ardından TSİ 11.16'da 2,6393'ten alıcı buluyor.  Dolar/TL dün dışarıda İran iyimserliği içeride ise koalisyon görüşmeleri ile 2,62 seviyesine kadar geriledi. Dolar Endeksi 96 ise seviyesinde.

Euro/TL 'ye baktığımızda ise 2,9134 seviyesinden alıcı bulduğunu görüyoruz. Euro, TL karşısında dün 2,8919'a kadar geriledi.

Euro/Dolar ise 1,10 seviyesinde. Dün ise iran haberi ile 1,09'u gördü. Analistler Euro/Dolarda parite oluşmasına ramak kaldığını belirtiyorlar. Dolar konusunda Fed Başkanı Janet Yellen'ın söyleyecekleri önemli. Yellen önce senatoda ardından temsilciler meclisinde sunumda bulunacak. Gerek ekonomi gerekse faiz artırımı ile ilgili soruları yanıtlayacak. Yellen, bir önceki sunumunda ise şeffaf olmama ve iktidar ile fazla içli dışlı olma konularında suçlanmıştı.

BIST 100 Eendeksi ise güne %0.27 artışla 83 bin 265 puandan başlamasının ardından yönünü aşağı döndü. Yüzde 0,2 kayıpla 82 bin 875 seviyesinde bulunuyor.

Açılışta en çok kazandıran sektör endeksi yüzde 0,94 ile "spor", en çok kaybettiren sektör endeksi ise yüzde 0,84 ile "finansal kiralama, faktoring" oldu.

Cumhuriyet altını 653,50 TL'den altının gramı ise 98,13 TL2den işlem görüyor.

-İşsizlik beklenenden düşük

Türkiye'de işsizlik oranı, Nisan'da bir önceki aya göre 1 puan azalarak yüzde 9.6 oldu. İşsiz sayısı, aynı dönemde 3 milyon 69 kişiden 2 milyon 821 bin kişiye düştü. Tahminler işsizlik oranının yüzde 9.9 olacağı yönündeydi.

-İran anlaşmasının Türkiye'ye olumlu yansıyacağı beklentisi

İran ve egemen ülkeler nükleer konusunda anlaşmaya vardı. Analister ise bu durumun Türkiye'ye olumlu yansıyacağı yönünde görüş bildirdiriyorlar. İran ve Türkiye arasında ticaret hacminin artacağı ve düşük petrol fiyatının da Türk ekonomisine yarayacağını belirtiyorlar.

Bu arada Goldman Sachs ise raporunda İran'ın petrol piyasasına etkisini  2016 yılında hissedileceğini vurguladı. Brent Petrol dün anlaşma haberinin ardından yüzde 2 geriledi ardından toparlandı.

-Koalisyon görüşmeleri

AK Parti ile HDP arasında gerçekleştirilmesi planlanan koalisyon görüşmesi iç piyasalarda takip edilecek gündem maddeleri arasında.

AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ile HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın görüşmesi başladı.

Başbakan Davutoğlu, HDP Genel Merkezinde yapılan görüşmeye, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, eski İçişleri Bakanı Efkan Ala, Adıyaman Milletvekili Adnan Boynukara ve Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu ile geldi.

Demirtaş ve Yüksekdağ'a İdris Baluken, Pervin Buldan, Sırrı Süreyya Önder ile MYK üyesi Zeynep Karaman eşlik etti.