Advertisement

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) petrol piyasasında 3, elektrik piyasasında 8, doğal gaz piyasasında 1 lisansa onay verdi.


Kurumun Resmi Gazete'de yayımlanan ilanına göre, elektrik piyasasında 8 lisans, petrol piyasasında ise 5 lisans iptal edildi, 2 lisans ise tekrar yürürlüğe girdi.


Elektrik Piyasasında Gürleyen Enerji Üretim Pazarlama Anonim Şirketi ve Murat Kaan Elektrik Üretim Anonim Şirketi üretim lisansları tekrar yürürlük kazandı. Bu piyasada 8 şirkete lisansın 5'i üretim lisansı olurken, biri otoprodüktör lisansı, ikisi Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Dağıtım lisansı oldu. Aynı piyasada iptal edilen 8 şirketin lisansı ise 7'si üretim lisansı olurken, bir tanesi otoprodüktör lisansı oldu.


Doğal Gaz Piyasasında Atlas Petrol Gaz İthalat İhracat ve Pazarlama Ticaret Anonim Şirket 30 yıllık doğal gaz depolama lisansına sahip oldu.


Petrol Piyasasında Sfs Petrokimya Ürünleri Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi ile Dew Petrol Anonim Şirketleri 10'ar yıl, Pluspet Petrol Anonim Şirketi is 15 yıl süreli lisans aldı.


Söz konusu piyasada 5 lisans ise iptal edildi.

-EPDK'dan 5 şirkete 2,5 milyon lira ceza

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulunca (EPDK), çeşitli gerekçelerle 5 akaryakıt dağıtım şirketine, toplam 2 milyon 556 bin 707 lira idari para cezası verildi, 5 şirkete soruşturma açıldı, 1 şirketin ise para cezası itirazı reddedildi.

Resmi Gazete'de yayımlanan Kurul kararlarına göre, söz konusu firmalara, gizli bir tank bulunduğu ve hile amacıyla akaryakıta katılabilecek ürünleri devam edilmesi, gerekli tedbirlerin alınmaması, lisans yönetmeliğine ve kanuna aykırı hareket edilmesi, petrolün amaç dışı kullanılması, İlerleme Raporlarının Kuruma sunulmaması, lisansın amacı dışında kullanması ve kanuna karşı hile yapılması ve yazılı savunmanın tanınan sürede yapılmaması sebebiyle toplam 2 milyon 556 bin 707 lira idari para cezası verilecek.

Buna göre, 5 firmaya, mevzuata aykırı hareket ettikleri gerekçesiyle toplam 2 milyon 556 bin 707 lira ceza verdi.

Ayrıca Kurul, 5 firmadan yazılı savunma isterken, bir firmanın para cezasına itirazının reddedilmesini kararlaştırıldı.

EPDK'nın idari para cezalarına karşı 60 gün içinde dava açabiliyor. Söz konusu firmalar, cezanın 30 gün içerisinde yatırmaları halinde yüzde 25'lik indirimden yararlanabiliyor veya taksitlendirme talebinde bulunulabiliyor.

AA