Advertisement

JPMorgan Chase & Co., küresel gelişmelere dayalı olarak gelişen piyasalarda son çeyrekte 120 milyar dolara ulaşan sermaye çıkışlarının 2009’dan bu yana en yüksek seviyede olduğunu ifade etti.

JPMorgan analisti Nikolaos Panigirtzoglou tarafından iletilen notta, ilk çeyrekte gerçekleşen 80 milyar dolarlık girişe karşılık, Nisan – Haziran döneminde yatırımcıların sadece Çin ekonomisinden 142 milyar dolar tasarrufu geri çektiği ifade ediliyor.

Bu verilerle birlikte, “Çin’de son beş çeyrekte 520 milyar doları aşan kayıplarla, dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin yavaşlamaya başladığı 2011’den bu yana sağlanan tüm dış finansmanın buharlaştığı” belirtiliyor.

JPMorgan’a göre, “Sermaye ekonomik genişlemenin durulması ile gelişen piyasalardan çıkış yapıyor. Bu itibarla devlet tahvillerinin faizi yükselirken, gelişen ülke merkez bankaları ellerindeki ABD ve Almanya tahvillerini çıkışları dengelemek için piyasaya satıyor”

New York merkezli banka tarafından yapılan açıklamada, söz konusu verilerin döviz kuru rezervlerindeki değişimlere dayalı olarak hesaplandığı belirtildi.