Advertisement

Gelişen piyasa hisseleri, teknoloji şirketlerinin kayıpları ve Çinli sanayi şirketlerinin karlarındaki düşüş sonrası, iki yılın en düşük seviyesine yaklaştı.

Inotera Memories Taipei'de yüzde 8.9'luk kayıpla teknoloji şirketlerindeki kayıplara öncülük etti. China Life Insurance yüzde 3.6'lık düşüşle Hong Kong'da işlem gören Çin hisselerindeki düşüşlere öncülük etti. Gome Electrical Appliances, kurucusunun sahip olduğu bir şirketi satın alma planlarını açıklaması sonrası yüzde 12 geriledi. 

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 1.3 gerileyerek, Hong Kong saati ile 12:54'te 898.41 puana geldi. Endeks böylece Haziran 2013'ten bu yana en düşük kapanışa hazırlanıyor. Çin’de sanayi şirketlerinin karı Haziran ayında bir yıl önceye göre yüzde 0.3 geriledi. Ulusal İstatistik Kurumu’nun web sitesinde yayımladığı verilere göre Haziran ayı karı 588.6 milyar yuan seviyesinde gerçekleşti.

KT Zmico Securities Araştırma Müdürü Thanomsak Saharatchai "Çin gelişen ülkeler için önemli bir tetikleyici ve zayıf ekonomisi bu ülkelerin ihracatını ciddi anlamda etkileyecek" diye konuştu.