Advertisement
EKONOMİK VERİLER VE GÜNDEM ABONE OL

Euro Bölgesi'nde perakende satışlar, bu yılın Haziran ayında bir önceki aya göre yüzde 0,6 azaldı.

Avrupa İstatistik Ofisi'nin (Eurostat) açıkladığı verilere göre, Haziran ayında mevsimsellikten arındırılmış perakende satışlar 19 üyeli Euro Bölgesi'nde mayıs ayına oranla yüzde 0,6, 28 üyeli Avrupa Birliği'nde (AB) ise yüzde 0,5 geriledi. Euro Bölgesi'nde perakende satışların aylık bazda yüzde 0,2 azalması bekleniyordu.

Avrupa'da perakende satış hacminde yıllık bazda ise artış görüldü. Euro Bölgesi'nde bu yılın Haziran ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla perakende satış endeksi yüzde 1,2, AB'de ise yüzde 2 artış gösterdi.

Euro Bölgesi'nde perakende satışlarda aylık bazdaki azalışta sırasıyla gıda, içki ve tütün ürünleri ile gıda dışı ürünler etkili oldu. AB'de ise söz konusu dönemdeki azalışta ilk sırayı gıda, içki ve tütün ile otomotiv yakıtı ve gıda dışı kalemleri aldı.

-Aylık bazda en fazla azalış Almanya'da kaydedildi-

Aylık bazda toplam perakende satışında en fazla azalma görülen ülke yüzde 2,3'le Almanya oldu. Bunu yüzde 1,6 ile Slovenya ve yüzde 1,4'le de Polonya izledi. Perakende satışlarını en fazla artıran ülkeler ise yüzde 1,7 ile Romanya, yüzde 1,3'le Avusturya ve yüzde 1,1 ile de Danimarka olarak sıralandı.

Yıllık bazda ele alındığında, Euro Bölgesi'nde ve AB'de perakende satışlardaki artışa en fazla katkı gıda dışı ürünler, otomotiv yakıtı ve gıda, içki ve tütünden geldi.

Perakende satışlarda yıllık bazda en fazla artış görülen ülke yüzde 7,9 ile Romanya oldu. Bunu yüzde 7,1'le Litvanya ve yüzde 6,8'le de Letonya izlerken, en fazla düşüş ise yüzde 9,9'la Lüksemburg ve yüzde 0,2 ile de Finlandiya'da gerçekleşti.

AA