Advertisement

Borsa İstanbul 100 endeksi, koalisyon umutlarının artması sayesinde yüzde 3'lük artış sağlayarak, altı ayın en büyük günlük yükselişini kaydetti. Türk Lirası ise gelişen piyasa para birimlerinin çoğunluğunun değer kaybettiği günde pozitif ayrıştı.

AK Parti ve CHP genel başkanlarının dün gerçekleştirdiği görüşmeden, temaslara devam kararı çıkmasının, piyasalarda koalisyona ilişkin umut arttı.

Piyasa 4 yıllık koalisyonu fiyatlıyor

Bloomberg HT yayınına katılan BGC Partners Başekonomisti Özgür Altuğ, piyasaların bugün 4 yıllık, reformist düzgün koalisyonu fiyatladığını söyledi.

Haziran ayında Türkiye'nin cari işlemler açığı 3,35 milyar dolar oldu. Beklenti açığın 3,2 milyar dolar olarak gerçekleşeceği yönündeydi. 

12 aylık cari işlemler açığı ise 44,69 milyar dolara yükseldi. Net hata noksan ise Haziran ayında -1,44 milyar dolar oldu. Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada, söz konusu gelişmede, ödemeler dengesi tablosundaki dış ticaret açığının bir önceki yılın aynı ayına göre 1,4 milyar dolar azalarak 4,8 milyar dolara gerilemesinin etkili olduğu belirtildi.

Siyaset gündemi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, koalisyon görüşmeleri kapsamında dün CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile Başbakanlık Resmi Konutu’nda bir araya geldi. Saat 18.00’de başlayan görüşme 4 saat 20 dakika sürdü. Görüşme sonrası açıklama yapan Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, iki liderin Perşembe veya Cuma günü yeniden bir araya geleceğini ve nihai sonucun o görüşmede ortaya çıkacağını söyledi.

Liderlerin Perşembe günü saat 14'te görüşeceği açıklandı.

Çin'den devalüasyon kararı

Çin, ihracattaki sert düşüşün ardından, para birimi yuanda son 20 yılın en hızlı devalüasyonunu gerçekleştirdi ve Mart ayından bu yana fiili dolara endeksli seyri sonlandırdı.

Çin merkez Bankası (PBOC)  yuanın günlük referans kurunu rekor yüzde 1.9 hızda düşürdü ve bunun sonucu yuan, resmi ve piyasa kurlarının birleştirildiği Ocak 1994'ten bu yana en hızlı bir günlük düşüşünü gerçekleştirdi. PBOC, açıklamasında, bunun bir defalık bir ayatlama olduğunu kaydetti ve yuanı "makul" bir seviyede tutmayı planladığını ve kur sabitlemesini belirlerken piyasanın rolünü güçlendireceğini kaydetti.

Kararın ardından dolar endeksi yüzde 0.3 yükselerek güçlü bir seyir izliyor.

Borsa 6 ayın en dik yükselişini kaydetti

Dün yüzde 1.2 gerileyen Borsa İstanbul 100 endeksi, koalisyon umutlarının artması sonrası yeni güne yüzde 2.87 artışla 79.720 puandan tamamladı. Türk Lirası da dolar karşısında yükseliyor. Dolar/TL , dolar endeksindeki güçlü seyre rağmen aynı dakikalarda yüzde 0.35 düşerek 2,7697 oldu.

Euro/TL 3,0591'e gerilerken, sepet kur 2,9145 seviyesindeydi. 2 yıllık gösterge tahvil faizi ise yüzde 10,01 oldu.

TL böylece gelişen piyasa para birimlerinin Çin'in devalüasyon hamlesi sonrası kayıp yaşadığı günü yukarıda tamamlamaya yaklaştı. Rus rublesi yüzde 2.28 düşerken, Brezilya reali yüzde 1.97 değer kaybetti.

(17:42'de güncellendi)

BU HABERE YORUM YAZ
 
12 Ağustos 2015 Çarşamba, 00:03 Misafir alın size 4 yıl yarın göreceğim ben koalisyonu dolar 2.80 olunca
11 Ağustos 2015 Salı, 16:31 Misafir piyasa gene kendi yalanına inanmış görünüyor.
11 Ağustos 2015 Salı, 15:56 Misafir piyasalar köyden gelip şehirde artist olma hayaline kapılmış köylü güzeli havasında...