Advertisement

Avrupa hisseleri Çin yuanının devalüasyonu sonrası düşüşte. Otomobil üreticileri ve lüks mal ürünleri değer kaybeden hisse senetlerin başında geliyor.

Yuan'daki düşüşün Çin’in ihracatını etkileyeceği endişesiyle BMW AG ve DAIMLER AG yüzde 3.4 kayıp yaşarken LVMH Moet Hennessy Louis Vuitton SE ve Swatch Group AG yüzde 3.5 oranında değer kaybetti.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0,7 gerileyerek, Londra saati ile 09:50'da 397 puan oldu. Çin Merkez Bankası (PBOC) yuanın günlük referans kurunu rekor yüzde 1.9 hızda düşürdü ve bunun sonucu yuan, resmi ve piyasa kurlarının birleştirildiği Ocak 1994'ten bu yana en hızlı bir günlük düşüşünü gerçekleştirdi.

Bütün Stoxx 600 şirketleri enerji üreticileri hariç düşüş yaşadı. Almanya’nın DAX Endeksi ve Fransa’nın CAC 40 Endeksi   en az yüzde 0.7 düşüşle  Batı Avrupa piyasalarında en çok değer kaybedenler oldu. Yunanistan’ın ASE Endeksi yüzde 1.5 ile en çok yükselişi gösterdi.

Atina'da, üçüncü kurtarma paketi üzerine kreditörlerle anlaşmaya varıldı. Anlaşma mecliste 20 Ağustos son ödeme öncesinde oylanacak. ASE endeksi 5 Ağustos üç yılın en düşük seviyesini görmesinin ardından yüzde 8.9 artış kaydedildi.

(12:43'te güncellendi)