Advertisement

Euro Bölgesi'nden Japonya'ya birçok ülkede ekonomik canlanma sorunları yaşanırken Çin'in yuanı yüzde 1.9 devalüe etmesi kur savaşlarında yeni bir cephe açabilir.

Morgan Stanley'in eski üst düzey yöneticilerinden ve Yale Üniversitesi öğretim görevlisi Stephen Roach'a göre Çin'in ihracatında sıçrayış yaratmak için yüzde 1,9 devalüasyondan daha fazlası gerekecek.

Roach, bu durumun, giderek yayılan küresel kur savaşında, yeni ve istikrar bozucu bir çatışma olasılığını arttırdığını düşünüyor. Çin'in devalüasyonu tam da Asya'da kur savaşının yumuşama işaretleri verdiği bir dönemde yapıldı.

Avustralya ve Yeni Zelanda'da zayıf kur çağrıları hafiflerken Japonya parasal teşviki artırmaktan kaçınmıştı.

ABD'de faiz artışı beklentisiyle birçok önde gelen para birimi dolar karşısında değer yitirirken, Çin rezerv para statüsünü kazanmak için mart ayından beri fiili kur çıpasını devam ettirmişti.

Credit Suisse'in küresel Döviz stratejisti başkanı Ray Farris, Çin'in devalüasyon kararıyla piyasada sağladıkları istikrarlı kur beklentisini aniden sarstığına işaret ediyor.

Farris, "Piyasalar gelecekte de benzer koşulları dikkat le izleyecekler. Eğer Çin'in yine ihracatı sert düşüş yaşarsa, şimdiki gelişmeye dayanarak piyasalar daha fazla devalüasyon beklentisi içinde olacak," dedi.