Advertisement

Petrol Çin devalüasyonunun doları inişe geçirmesine paralel olarak yatırımcılar için cazibesini arttırarak tekrar yükselişe geçiyor.

Petrol vadelileri New York’ta da yüzde 1.8 artış gösterdi. Commerzbank AG’ye göre Çin’in ikinci günkü devalüasyon kararı endişeleri hafifletirken ülkelerin petrol talebini de arttıracak. The International Energy Agency’den yapılan açıklamada küresel arz fazlasının devamlılık göstereceği ve küresel talepteki artışın 2015 yılında son beş yılın en üst seviyesine ulaşacağı tahminleri yer aldı. Petrol, Çin’den gelen haberlerle kazançlar ve kayıplar arasında dalgalı bir seyir izliyor.

Commerzbank emtia araştırma şefi Eugen Weinberg, konu ile ilgili yaptığı açıklamada "Çin ekonomisi beklendiği gibi yuanın amortismanı ve kredilerle rahatlama durumunda tekrar canlanırsa bu durum nihayetinde petrol ve emtia talebi için de iyi bir sonuç doğuracaktır. Zayıf bir dolar değeri bütün bu denklemlerin bir parçası niteliğinde” şeklinde konuştu.

NYMEX'te işlem gören Eylül vadeli Batı Teksas petrolü 79 sent artarak varil başına 43.87 dolar oldu ve Londra'da yerel saatle 1:19'da 43.47 dolardı. Kontrat, Salı günü 1.88 dolar düşüşle 2009 Mart'ından bu yana en düşük seviye olan 43.08 dolara geriledi. Fiyatlar bu yıl yüzde 18 aşağıda seyrediyor.

(16:12'de güncellendi)