Advertisement

Japonya hisseleri, Çin Merkez Bankası’nın üç gün içinde yuanın değerini en alt seviyeye düşürmesi ve bu durumun paranın değer kaybını kontrol altında tutacağını açıklamasının ardından, bir ay içindeki en dik düşüşten toparlanıyor.

Çin ile ticari ilişkileri olan şirketler bir ay içinde kayıplarını geri çevirirken, makine üreticisi Komatsu Ltd yüzde 1.1 yükseldi. Topix Endeksi’nde bankalar düşerken kamu hizmet şirketleri kazançlara öncülük ediyor. Hirose Electric Co. ise bir brokerın hisse senetlerini notunu yükseltmesinin ardından yüzde 1.9 değer kazandı. SoftBank Group Corp. en büyük yatırımlarından birini gerçekleştirmesinden sonra yüzde 2.6 geriledi. Alibaba Group Holdings Ltd., ise zayıf Çin ekonomisinin karları etkilemesiyle ABD Borsasında düşüş yaşadı.

PBOC yuanın günlük referans kurunun belirlenme tarzındaki değişikliğin neredeyse tamamlandığını açıklamasının ardından, Topix Endek yüzde 0.1  artış göstererek 1,667.95'ten kapandı. The Nikkei 225yüzde 1 artarak 20,595.55 puan oldu. Her iki gösterge de dün 8 Temmuz’dan bu yana en düşük kapanış seviyelerini gerçekleştirmişti. Yen yuan karşısındaki yükselişini üçüncü güne taşıyarak kazançlarını Salı gününden beri yüzde 3.3 arttırmış oldu.

Tokyo’da Ichiyoshi Asset Management Co. Genel Müdürü Mitsushige Akino telefonla yaptığı açıklamada, “Yüzde 4-5 oranındaki devalüasyon Japon şirketlerini çok etkilemeyecektir. Japon ekonomisi ve şirketlerin üzerindeki gerçek etkisi sınırlı” dedi.