Advertisement

Avrupa hisseleri Çin devalüasyonunun piyasaları karıştırmasının ardından yükselişini ikinci güne taşıyor. İşlem hacmi 30 günlük ortalamanın üçüncü kez altında seyrederken otomobil üreticileri en çok artış gösteren hisse senetleri oldu. Porsche yönetim kurulu üyelerinin Volkswagen AG’yi satın alma girişimlerinin başarısız olmasının ardından yüzde 2.1 artış gösterdi.

The Stoxx Europe 600 Endeksi ilk haftalık düşüşünü azaltmasıyla yüzde 0.4 değer kazanarak Londra saati ile 09:32’de 388.05 puana geldi. Luzerner Kantonalbank AG’den Benno Galliker’e göre Avrupa hisseleri gelecek hafta ve aylarda daha iyi performans gösterebilecek.

Galliker “Hafta biterken herkesin mutlu olduğunu görbiliyorum. Petrol fiyatlarının altı yılın endüşüğüne geirlemesi ve yuan krizi yüzünden oldukça sarsıntılı bir hafta geçirdik. Şimdi biraz dengelenmeye ihtiyacımız var.” dedi.

Stoxx 600 geçtiğimiz son üç gün yüzde 1 ya da daha fazla oranda bir hareket yaşadı. Gösterge endeksi dün tekrar yüzde 1 artmasından hemen önce Çin’in devalüasyonuyla bu hafta yılın en büyük iki günlük kaybını kaydetti. Yuan Çin Merkez Bankası’nın kur oranını artırdığını ve aşırı dalgalanmalar yaşanması durumunda müdahale edeceklerini açıklamasının ardından Cuma günü sabitlendi.

Euro Bölgesi'nde ikinci çeyrek büyümesi geçtiğimiz yıla göre yüzde 1,2 ile beklentilerin altında kaldı. İlk çeyreğe göre de yüzde 0.3 ile yüzde 0.4'lük beklentiden düşük gerçekleşti.

Avrupa basınında Yunan parlamentosunu Atina’da üçüncü kurtarma paketinin onaylanması geniş yer buldu. Bunun dışında veriler Almanya ekonomisinin ikinci çeyrekte tahminlerden daha yavaş bir büyüme gösterdiğini ortaya koyuyor. Öte yandan ekonomistlerin yüzde 0.2’lik bir büyüme tahmin ettiği Fransa’da herhangi bir büyüme kaydedilmedi.