Advertisement

Euro Bölgesi'nde ikinci çeyrek büyümesi geçtiğimiz yıla göre yüzde 1,2 ile beklentilerin altında kaldı. İlk çeyreğe göre de yüzde 0.3 ile yüzde 0.4'lük beklentiden düşük gerçekleşti. Almanya ve Hollanda ekonomileri ikinci çeyrekte beklentilerin altında büyürken, Fransa'da büyüme durdu. Bu veriler Euro Bölgesi'ndeki toparlanmanın kırılganlığına ve küresel ekonomideki görünümün belirsizliğine işaret etti.

Almanya'da gayri safi yurtiçi hasıla büyümesi yüzde 0.4 ile beklentinin altında gerçekleşirken, Hollanda yüzde 0.1 büyüdü. Fransa'da ise büyüme ikinci çeyrekte durdu.

Çin'in yuanda gerçekleştirdiği devalüasyonlar ve Yunanistan'ın yeni kurtarma paketini onaylamasının ardından sarsılan küresel piyasalar, Euro Bölgesi'nde toparlanmanın da zora girebileceğini ortaya koydu. Avrupa Merkez Bankası yetkilileri de dün yayınlanan toplantı tutanaklarında toparlanmanın "hayal kırıklığı" yarattığını ifade ettiler.

Amsterdam'da bulunan ABN Amro Bank Ekonomisti Nick Kounis "İş dünyası Euro Bölgesi'nin son dönemde biraz ivme kaybettiğini gösteriyor. Ancak iç talep iyi bir seyir izliyor ve ivme gelecek çeyreklerde yeniden yakalanabilir" diye konuştu.