Advertisement

Petrol fiyatları, İran'ın OPEC üretiminin yaptırımların kalmasının ardından rekor seviyeye ulaşabileceğini açıklaması ve ABD'deki sondaj faaliyetlerinde yaşanan artış sonrası, gerilemeye devam ediyor.

Petrol vadelileri New York'ta yüzde 1.6 geriledi. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) İran Temsilcisi yaptırımların kalkması sonrası üretimin günlük 33 milyon varile ulaşabileceğini duyurdu. ABD'deki aktif sondaj kulelerinin sayısı iki artışla 672 oldu.

Petrol fiyatları Haziran'da ulaşılan zirvenin ardından arz fazlası nedeniyle yüzde 30'un üstünde düştü. ABD ham petrol stokları 7 Ağustos'ta sona eren haftayı da düşüşle tamamladı.

Sydney'de bulunan CMC Markets Baş Analisti Ric Spooner "Temellerde bir değişiklik yok. Piyasa aşağı inmeye devam ediyor. ABD'deki stoklar yılın bu dönemine göre yüksek düzeyde" diye konuştu.

Eylül vadeli Batı Teksas türü ham petrol 67 sent düşüşle varil başına 41.83 dolara kadar inmesinin ardından, Singapur saati ile 13:07'de 41.98 dolar oldu. Kontrat Cuma günü 42.50 dolara kadar inmişti. Tüm kontratlarda işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 45 altındaydı. Fiyatlar bu yıl yüzde 21 geriledi.

Brent petrolü 69 sent gerileyerek, Londra ICE Futures Europe'da 48.50 dolar oldu. Brent ile WTI arasındaki fark 6.03 dolardı.