Advertisement

Çin’de konut fiyatları, yetkililerin emlak sınırlandırmalarını kaldırması ve faiz oranlarının düşmesi ile yükseliş gösteriyor.

Yeni konut fiyatları, Ulusal İstatistik Kurumu’nun Salı günü açıkladığı verilere göre, hükümetin takip ettiği 70 şehrin 31’inde Temmuz ayında yükseliş gösterdi. Bir önceki ay fiyatların yükseliş gösterdiği şehir sayısı 27’ydi. Temmuz ayında 29 şehirde düşüş görülürken, 10 şehirde konut fiyatları değişiklik göstermedi.

Fiyatlar ikinci çeyrek dönemdeki kazançları genişletiyor. Fiyatlardaki yükselişte mortgage politikalarının hafifletilmesi etkili oluyor. Bu politikalar Mart ayı sonunda gevşetilmişti. Öte yandan bazı konut alıcıların için ödeme gereksinimleri düşürülmüştü.

Hong Kong’daki Nomura Holdings Inc. analistlerinden Jeffrey Gao, “Piyasanın performansı bu yılın başında net bir şekilde beklentilerimizi aştı” dedi.

Şenzen’in güney iş dünyası merkezinde yeni konut fiyatları bir ay önceye göre yüzde 6.2 arttı. Şanghay’da fiyatlar yüzde 1.6, Pekin’de yüzde 1.1 yükseliş görüldü.