Advertisement

Asya hisseleri, derinleşen emtia satışlarının Çin’in ekonomik büyümesini yavaşlatabileceği endişeleri artarken düşüşü dördüncü güne taşıyor. Yatırıcımlar Fed’den faiz artırımına gideceği tarihin ipuçlarını bekliyor.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, yüzde 0.1 gerileyerek Tokyo saati ile 09.01’de 136.83 puana geldi ve 7 ayın en düşük seviyesini genişletti. Petrol kayıpları sürdürürken, bakır yavaşlayan Çin ekonomisinin hammadde talebini olumsuz yönde etkileyeceği endişeleriyle 2009 yılından bu yana en düşük değerde seyrediyor. Fed’in son toplantısı ait tutanakları Çarşamba günü yayımlayacak ve yatırımcılar tarafından incelenecek. Piyasanın Eylül ayında faiz artırımı geleceğine dair beklentisi geçtiğimiz hafta yüzde 50 civarında iken bu hafta yüzde 48’e düştü.

Auckland’daki Nikko Asset Management NZ Ltd. yöneticilerinden James Lindsay, “Çin’in ekonomik yavaşlama endişeleri bütün piyasalarda benzer etkiler yaratıyor. Ortak görüş Fed’in Eylül’de faiz oranlarını arttıracağı yönünde fakat artan piyasa volatilitesi ile ertelenme potansiyeli de mevcut” şeklinde konuştu.

Japonya’da Topix Endeksi yüzde 0.4 geriledi. Güney Kore’de Kospi Endeksi yüzde 0.1 artış gösterdi. Avustralya’da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.1 yükseldi ve Yeni Zelanda’da NZX 50 Endeksi yüzde 0.2 oranında arttı.