Advertisement

Japonya hisseleri, Çin’in ekonomik büyümesi ile ilgili endişeler ve traderların Fed toplantı tutanaklarını değerlendirmesi ile düşüşü 3. güne taşıyor.

Toyota Motor Corp.’un tedarikçilerinden Nippon Steel & Sumitomo Metal Corp., otomobil üreticisi için fiyatları düşüreceğini açıklamasının ardından yüzde 1 geriledi. Petrol üreticileri, petrol fiyatlarının kayıpları genişletmesinin ardından değer kaybetti. SoftBank Group Corp. yüzde 3 prim yaptı.

 Topix Endeksi yüzde 0.6 gerileyerek Tokyo saati ile 12.42’de 1,638.05 puan oldu. Endekste düşüş gösteren hisse senedi sayısı yükselen hisselerin iki katına yakın. İşlem hacmi 300 günlük gün içi ortalamanın yaklaşık yüzde 10 altında seyrediyor. Nikkei 225 Stock Average yüzde 0.2 gerileyerek 20,190.51 puana indi.

Tokyo’daki Daiwa SB Investments Ltd. baş stratejisti Soichiro Monji, “Çin etrafındaki belirsizlik ve ABD’de faiz artırımının yaklaşması piyasaya olumsuz etki ediyor. Pek çok yatırımcının yaz tatilinde olması ile birlikte işlem hacmi düşük” dedi.