Advertisement

(11:10'da güncellendi)

Altın, Fed'in enflasyonun düşük kalmaya devam etmesi ile birlikte faiz artırımı kararını erteleyebileceğine ilişkin işaretler ve gelişen piyasalara gelen satışların yayılmasının metale yönelik güvenli liman alımlarını güçlendirmesi sonucu, yükselişini beşinci güne taşıyarak, altı haftayı aşkın sürenin en yüksek seviyesine çıktı.

Spot altın yüzde 1.4 yükselişle ons başına 1,168.39 dolara kadar çıkarak 7 Temmuz'dan bu yana en yüksek seviyesini görmesinin ardından, Sşngapur saati ile 14:57'de 1,158.75 dolara geldi. Metal dün günü yüzde 1.6 yükselişle kapadı. Bu 13 Mayıs'tan bu yana en yüksek artışı işaret ediyor. Altın bu hafta yüzde 3.9 yükseldi ve Ocak ayından bu yana en büyük haftalık kazanca yöneldi. 

Fed yetkilileri, bu hafta açıklanan Temmuz ayı toplantı tutanaklarına göre, düşük enflasyondan dolayı endişeliler ve bu durum, faiz artırımının Eylül yerine Aralık ayında olabileceğini işaret ediyor. Yüksek faizler, yatırımcılarına faiz ödemesi yapmayan altının cazibesini azaltıyor. Çin'in, yavaşlayan büyüme ve ABD'nin faiz artırımına gideceği beklentilerinin arttığı bir ortamda, parasını devalüe etmesi tüm gelişen piyasalarda ve emtia grubunda satış getirdi. Çin'de bugün açıklanan imalat sanayi göstergesi altı yılın en düşük seviyesine indi.

Singapur'da Societe Generale SA Asya emtia araştırma müdürü Mark Keenan, "altındaki mevcut güçlü seyir; devalüasyon kararı dahil Çin'den gelen son verilerin zayıf çıkması, ekonomik sıkıntılara ilişkin endişelerin artması ve Fed'in Eylül ayında faiz artırımına gideceği beklentilerinin azalmasından oluşan bir kombinasyondan dolayı," dedi ve Bu güçlü seyir iyi bir satış fırsatı yaratıyor" şeklinde görüş bildirdi.

Altın bu yıl halen yüzde 2.2 aşağıda. Fiyatlar Temmuz ayında 1,077.40 dolara kadar inerek beş yılı aşkın sürenin en düşük seviyesini gördü.

Güvenli Varlıklar

Çin'de Caixin Media ve Markit Economics'in açıkladığı Ağustos ayı öncü imalat sanayi satın alma yöneticileri endeksi (PMI) 47.1 seviyesinde gerçekleşti. Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre bu verinin 48.2 seviyesinde çıkması bekleniyor. 50 seviyesinin altındaki rakamlar sektörde daralmayı işaret ediyor.

Traderlar, Fed'in gelecek ay faiz artırımına gitme olasılığını yüzde 32 olarak görüyor. Bu olasılık Salı günü, Bloomberg'in derlediği verilere göre yüzde 48 düzeyindeydi. Yüksek faiz beklentileri, yatırımcısına faiz ödemesi yapmayan altının cazibesini azaltıyor.

Şanghay Altın Borsası'nda, yüzde 99.99 saflıktaki altının gram fiyaty yüzde 3 yükselerek 241.82 yuana (ons başına 1,175.40 dolar) kadar çıktı ve yükselişini beşinci güne taşıdı.

Singapur'da Australia & New Zealand Banking Group Ltd. analisti  Victor Thianpiriya, "Fed yorumları güvercin tondaydı," dedi ve "Altın bir miktar Fed beklentilerinden ve birkaç gün önce açıklanan ve beklenenin hafif altında çıkan TÜFE verisinden destek alıyor. Biz halen Fed'in Eylül ayında faiz artırımına gitme durumunun halen canlı olduğunu düşünüyoruz" şeklinde konuştu.

Aralık vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.4 yükselerek ons başına 1,158.20 dolara çıktı ve haftayı yüzde 4.1 kazançla geçmeye yöneldi. Spot gümüş yüzde 0.6 düşerek ons başına 15.4770 dolara geriledi. Platin yüzde 0.1 kayıpla ons başına 1,031.40 dolara indi ve haftayı yüzde 4 kazançla geçmeye hazırlanıyor. Bu yaklaşık iki yılın en hızlı haftalık kazancını işaret ediyor. Palladyum yüzde 0.3 gerileyerek ons başına 623.08 dolara geriledi.

(11:10'da güncellendi)

BU HABERE YORUM YAZ
 
21 Ağustos 2015 Cuma, 11:37 Misafir artık size inanmıyorum.sitenize sadece bakıyorum.