Advertisement

Bakır, Ocak ayından beri en uzun haftalık düşüşünü genişletiyor. Çin imalat sanayi göstergesi 6 yıldan daha fazla bir zamanın en düşük seviyesine düştü. Bu durum dünyanın en büyük tüketicisinde metallere olan talebi tehdit ediyor.

Boru ve tellerde kullanılan metal bu hafta, yüzde 1.7 düşerek yedinci haftalık kaybına hazırlanıyor. Çin’in zayıflayan büyümesi emtia piyasalarına darbe vurarak Bloomberg Sanayi Metalleri Alt Endeksi’nin 2009 yılından bu yana en düşük seviyede seyretmesine yol açtı. Caixin Media ve Markit Economics tarafından hazırlanan öncü Satın Alma Yöneticiler Endeksi (PMI) Ağustos ayında yüzde 47.2 oldu ve ekonomistlerin yüzde 48.2’lik ortalama tahminin altında kaldı. 50’nin altındaki değerler daralma işaret ediyor.

Sydney’deki Fat Prophets analisti David Lennox, “Dünyanın en büyük tüketicisinin yavaşlamaya devam etmesi çok vahim. Bu durum devam ederse piyasalarda volatilite görmeye devam edeceğiz ve genel olarak da düşük tarafta. Piyasa genelinde düşüşün süreceği beklentisi hakim” şeklinde konuştu.

Bloomberg’in gerçekleştirdiği ankete katılan 20 trader ve analistten 13’ü, bakırın 6 yıldan uzun bir süreden bu yana ilk kez 5,000 doların altında inmesinin ardından metalde bu hafta düşüş görüleceği beklentisi ile hareket etti.  İmalat PMI’ındaki yavaşlama, kanun yapıcıların ek düşüşleri engellemek ve Başbakan Li Keqiang’ın bu yılki yüzde 7’lik büyüme hedefine ulaşabilmek için daha fazla önlem alabileceklerine işaret ediyor.

Bakır Cuma günü yüzde 0.8 gerileyerek Hong Kong saati ile 13.09’da ton başına 5,080 dolardan alıcı buldu.