Advertisement

Emtia fiyatları, Çin’deki ekonomik yavaşlamanın petrolden metallere her şeyde arz fazlası sorununu şiddetlendireceği endişesi ile 16 yılın en düşük seviyesine indi. Öte yandan küresel hisse senetleri ve gelişen piyasa para birimlerindeki kayıplar devam ediyor.

22 ham maddenin işlem gördüğü Bloomberg Emtia Endeksi, yüzde 1.7 kadar düşerek 86.3542 puan oldu, bu da endeksin 1999 Ağustos’undan beri gördüğü en düşük puana işaret ediyor. BHP Billiton Ltd.’den Cnooc Ltd.’ye kaynak hisseleri düşerken, Brent petrolün varili 2009 yılından beri ilk defa 45 doların altına indi.

Singapur’daki Societe Generale SA’nın Asya emtia araştırmaları müdürü Mark Keenan, “Emtia komplesinde güven inanılmaz olumsuz. Piyasalar arz fazlası endişesi ile rahatsız” dedi.

Arzın talebi geçmesi ve Çin’in 1990’dan bu yana en yavaş büyümeyi göstereceği beklentileri ile hammaddeler gerileme gösteriyor. Emtia traderı Glencore Plc.’ın yöneticisi Ivan Glansenberg’e göre enerji, tahıl ve metallerin en büyük kullanıcısı Çin yılın ilk yarısında beklenenden çok daha zayıftı. Çin hisseleri, ABD hisselerinin geçtiğimiz haftaki düşüşünün ardından geriledi.

Sydney’deki CMC Markets Asia Pty baş piyasa stratejisti Ric Spooner, “Çin Borsasındaki büyük düşüş Pazartesi gününe damgasını vurdu. Bu da insanları emtia üzerinde doğrudan etkisi olan Çin ekonomisinin yönetimi konusunda tedirgin ediyor. Bu, artık aslında bir riskten kaçış hareketidir” dedi.

Şirketlerin piyasada arz fazlası yaşanırken petrol üretimine aynı seviyede devam etmeleri fiyatlardaki gerilemenin sürmesine yola açabilir. Batı Teksas türü ham petrol (WTI), New York’ta yüzde 3.2 gerileyerek geçtiğimiz yılki kaybını yüzde 58’e taşıdı. Bakır Londra Metal Borsası’nda yüzde 3 kadar düşerek ton başına 4,903 dolar oldu ve 2009’dan bu yana en zayıf seviyeyi gördü.