Advertisement

Almanya'nın mevsimsellikten ve takvim etkilerinden arındırılmış ihracatı, Temmuz ayında bir önceki aya göre beklentilerin üzerine çıkarak yüzde 2.4, ithalatı da yüzde 2.2 arttı.

Almanya Federal İstatistik Ofisi'nin (Destatis) bugün açıkladığı geçici verilere göre, Almanya Temmuz'da mevsimsellikten ve takvim etkilerinden arındırılmış 103.4 milyar avroluk ihracat, 80.6 milyar avroluk ithalat gerçekleştirdi. Ülkenin Temmuz ayında mevsimsellikten ve takvim etkilerinden arındırılmış ihracatı önceki aya oranla yüzde 2.4, ithalatı ise yüzde 2.2 artış kaydetti.

Almanya'nın Temmuz ayında ihracatının aylık yüzde 1, ithalatının ise yüzde 0.7 artması bekleniyordu. Böylece ülkenin ihracat ve ithalat performansı, piyasa beklentisinin üzerinde gerçekleşti.

Yıllık bazda ele alındığında ise Almanya'nın ihracatı Temmuz'da yüzde 6.2 ve ithalatı ise yüzde 6.1 yükseldi.

Almanya, bu yılın Temmuz ayında Avrupa Birliği (AB) ülkelerine 60.4 milyar avro değerinde mal gönderirken, bu ülkelerden 53.7 milyar avroluk mal aldı. Geçen yılın aynı dönemine kıyasla AB ülkelerine ihracat yüzde 6, bu ülkelerden ithalat da yüzde 6.6 artış gösterdi.

Avro Bölgesi ülkelerine ise Temmuz'da 37.7 milyar avroluk ihracat yapılırken, bu ülkelerden 36.8 milyar avroluk mal satın alındı. Aynı ayda söz konusu ülkelere ihracat yüzde 5.5, ithalat ise yüzde 6.2 artış kaydetti.

Almanya, Temmuz'da AB dışındaki ülkelere (üçüncü ülkeler) ise 46.7 milyar avroluk ihracat gerçekleştirdi. Almanya'nın bu ülkelerden ithalatı ise 28.4 milyar avro olarak belirlendi.

2014 yılı Temmuz ayına kıyasla Almanya'nın AB dışındaki ülkelere ihracatı yüzde 6.4 arttı, bu ülkelerden ithalatı ise yüzde 5.3 yükseliş gösterdi.

Öte yandan, Almanya'nın mevsimsellikten ve takvim etkisinden arındırılmış dış ticaret fazlası 22.8 milyar avro olarak belirlendi.

AA