Advertisement

Euro Bölgesi ekonomisi ikinci çeyrek dönemde ilk açıklanan verinin üzerinde bir büyüme gösterdi. Euro Bölgesi'nin 2. çeyrek büyümesi çeyrek dönemlik bazda yüzde 0.4 ile beklentileri aştı. Tahminler yüzde 0.3'lük bir büyüme geleceğine işaret ediyordu. Büyümedeki yükselişte, ihracatın ve tüketici harcamalarının artması etkili oldu.

Avrupa Birliği’nin (AB) Lüksemburg’daki istatistik kurumunun Salı günü açıkladığı verilere göre gayrisafi yurtiçi hasıla Haziran itibarıyla sona eren üç aylık dönemde yüzde 0.4 yükseldi. İlk çeyrek dönem büyümesi yüzde 0.5 seviyesine revize edildi. Hane halkı tüketimi yüzde 0.4 arttı. Eurostat, 14 Ağustos’ta ikinci çeyrek büyümesini yüzde 0.3 olarak açıklamıştı.

Avrupa Merkez Bankası (AMB) geçtiğimiz hafta bölgedeki toparlanmanın daha yavaş bir hızda olsa da süreceğini tahmininde bulundu. Çin dahil olmak üzere gelişen piyasalardaki ekonomik yavaşlama küresel ticareti olumsuz etkiliyor. Politika yapıcılar 2017 yılına kadar olan büyüme ve enflasyon beklentilerini düşürme kararı aldı. AMB Başkanı Mario Draghi gerektiğinde teşviki genişletme taahhüdü verdi.

Hükümet harcamaları Haziran itibarıyla sona eren üç aylık dönemde yüzde 0.3 arttı. Yatırımlar, yıl başında yüzde 1.4 yükselmesinin ardından yüzde 0.5 geriledi. Hane halkı tüketimi gayrisafi yurtiçi hasılaya 0.2 yüzde puan katkıda bulundu, net ticaret 0.3 yüzde puan destek verdi.

Euro Bölgesi'nin 2. çeyrek öncü büyümesi yıllık bazda  yüzde 1.5 olarak gerçekleşti. Ekonomist beklentileri yüzde 1.2 seviyesindeydi.