Advertisement

Büyümesi gelişen piyasalara bağlı olan Avrupa bankaları, Asya’dan Güney Afrika’ya ekonomilerin piyasalarda yaşanan kargaşa ile sarsılmasının ardından kar görünümünün kötüleşmesi durumu ile karşı karşıya kaldı.

Standard Chartered Plc’nin Haziran ayında göreve gelen CEO’su Bill Winters, bankaların en çok kar elde ettiği Asya’da batık kredilerin arttığını görebilir. İspanya’nın en büyük bankaları Banco Santander SA ve Banco Bilbao Vizcaya Argentaria SA, yurtiçindeki düşük faiz oranlarının büyümeyi sınırlandırması ile Latin Amerika’dan gelen gelire bel bağlamış durumda.

Çin’in geçtiğimiz ay sürpriz bir şekilde yuanı devalüe etmesi, Fed’in 9 yıldan bu yana ilk kez faiz artırımına hazırlanmasına rağmen küresel ekonominin yavaşlamaya ilerlediği endişelerini tetikledi. Malezya’dan Türkiye ve Brezilya’ya para birimleri değer kaybetti, emtia endeksi geçtiğimiz ay 1999’dan bu yana en düşük seviyelere geriledi.

Bloomberg İstihbaratı kıdemli banka analisti Jonathan Tyce, “Standard Chartered, emtia fiyatlarının gerilemesi ve gelişen piyasa para birimlerindeki değer kaybı ile çifte darbe aldı. Bu durum bankanın büyüme ve kredi-kalitesi görünümüne zarar verdi. BBVA ve Santander’a ait kredi defterlerinin kabaca yüzde 20’si Latin Amerika’da” dedi.

Standard Chartered hisseleri, Ağustos’un başından bu yana Yunanistan hariç Avrupa bankaları arasında en büyük düşüşü kaydetti. Santander, BBVA ve HSBC Holdings Plc hisseleri de sert düşüşler yaşadı.