Advertisement

Çin hisseleri ralli yaptı. Nikkei 225 Endeksi 2015 kazançlarını sildi. Euro Bölgesi’nde büyüme beklentileri aştı. İşte piyasa katılımcılarının bugün üzerinde konuşacağı bazı gelişmeler

Çin rallisi

Şanghay Bileşik Endeksi Salı günlü seansta yüzde 2.9 yükseldi. Endeksteki artışların tümü işlemlerin son saatinde gerçekleşti. ün sonunda gelen ralliler, hisse senedi piyasasını istikrarlaştırmak için müdahale eden hükümet fonlarının karakteristik özelliği haline geldi. Goldman Sachs Group Inc.’e göre Çin hükümeti, hisse senedi piyasasını destekleme çabalarında 3 ayda 1.5 trilyon yuan (236 milyar dolar) harcama yaptı. Çin ihracatının dolar bazında bir yıl önceye göre yüzde 5.5 gerilemesi ile büyüme baskıları varlığını koruyor.

Nikkei 225 yıllık kazancı sildi

Japonya’da Nikkei 225 Stock Average yüzde 2.4 geriledi ve 2015 yılındaki gösterdiği yükselişleri geri vermiş oldu. Endeks 24 Haziran’daki zirve seviyesinden gösterdiği düşüşü yüzde 16’ya genişletti. Japonya ekonomisinin ikinci çeyrek dönemde ilk tahmin edilenden daha düşük bir daralma gösterdiği bildirildi. Ekonomi yıllık bazda yüzde 1.2 geriledi. Ancak büyüme verisi, Çin’in zayıf gelen dış ticaret verisi yön bulan Japonya hisselerini yukarı itmeye yeterli olamadı.

Euro Bölgesi’nin büyümesi

Avrupa Birliği’nin istatistik kurumu Eurostat, Euro Bölgesi ekonomisinin ikinci çeyrek dönemde yüzde 0.4 genişlediğini açıkladı. İlk tahmin yüzde 0.3’lük bir büyümeye işaret ediyordu. İlk çeyrek dönem büyümesi de yukarı yönlü revize edildi. Avrupa hisseleri bugün yukarı yönlü bir seyir izliyor. Stoxx Europe 600 Endeksi Londra saati ile 10.40’ta yüzde 1.9 yükseldi.

İspanya konut fiyatları

İspanya’da konut fiyatları ikinci çeyrek dönemde yüzde 4.2 artarak fiyatların ilk kez yayımlanmaya başladığı 2007’den bu yana en büyük yükselişi gösterdi. Ülkede Aralık ayında yapılacak seçimlerin yaklaşması ile birlikte Başbakan Mariano Rajoy güçlü gelen veriden memnun olabilir. Zira İspanya hala 2008’deki emlak çöküşünün etkilerini üzerinden atabilmiş değil.

Bakır

İsviçreli ham madde traderı ve üreticisi Glencore Plc, Pazartesi günü 10 milyar dolarlık borç azatlım planı açıkladı. Planlar, Kongo Cumhuriyeti ve Zambiya’daki projelere de etki ediyor. Şirket piyasadan 400,000 tonluk bakır katodunu kaldıracağını belirtti. Bakırın fiyatı açıklamanın ardından yüzde 1.4 kadar yükselerek ton başına 5,220 dolara geldi.