Advertisement

Uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch, "Türkiye'nin mali pozisyonu siyasi ortama rağmen güçlü. Türkiye'de cari açık beklediğimizden daha az daraldı" değerlendirmesi yaptı.

Fitch, "Daha yüksek Fed faizlerine Türkiye'nin nasıl uyum göstereceğine bakacağız. Not değerlendirmesinde siyasi çevredeki bozulma da irdelenecek" ifadelerini kullandı.

Fitch, Türkiye’nin kredi notunu gelecek hafta gözden geçireceğini belirtti.

Fitch’in kıdemli direktörü Paul Gamble, Londra’da gerçekleşen bir konferansta, “Fitch, politikada yapısal bir kötüleşme olup olmadığını ve Türkiye’deki politik ortamı değerlendirecek. Türkiye’nin Fed’in faiz oranlarını artırmasına vereceği tepki gözden geçirilecek” dedi.

Gamble, “Mali güç politik ortama rağmen sarsılmadı. Kamu finansmanı ve borcun gayrisafi yurtiçi hasılaya oranındaki düşüş derecelendirmeye destek sağlıyor” diye konuştu.

Fitch, Türkiye’yi BBB- seviyesinde derecelendiriyor. BBB- en düşük yatırım yapılabilir not olma özelliği taşıyor.

BU HABERE YORUM YAZ
 
08 Eylül 2015 Salı, 15:14 Misafir üzerlerine gelebilecek mülteci (arap kavimler) göçünün durdurulabilmesi ve daha az ödenek harcaması için hadi sen yine iyisin diye sırt sıvazlayarak, not düşürülmeyecek, fakat global olarak sermaye kaçışına biraz daha zaman kazandırılacak ve yatırımlar derin dondurucuya