Advertisement

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings'e göre, Brezilya ve Güney Afrika, yavaşlayan büyüme ve şişen bütçe açıklarından dolayı, kredi notları tehdit altında olan gelişen piyasalar sıralamasında üst sıralarda yer alıyor.

Londra'da bir konferansta konuşan Fitch'in ülkeler kıdemli direktrörü Shelly Shetty, Latin Amerika ülkelerinin kredi notlarının da, emtia fiyatlarındaki aşağı hareketin derinleşmesi ve Brezilya ekonomisindeki durgunluğun tüm bölgeyi daralmaya doğru itmesinin etkisi ile baskı altında olduğunu kaydetti. Londra'da Fitch'in ülke grubu direktörü Carmen Altenkirch, Güney Afrika'da, temel tehditlerin uzun vadeli büyüme potansiyelinin daralması ve mali patinaj olduğunu belirtti.

ABD'nin bu yıl olası faiz artırımı ve Çin'in Ağustos ayında sürpriz yuan devalüasyonu son aylarda gelişen ülke varlıklarından hızlı çıkışlara yol açarken, Fitch, kötüleşen iç temel göstergelerden dolayı, uzun vadeli ve daha derin zorluklar bekliyor. Brezilya'da, Devlet Başkanı Dilma Rousseff, hedefin üzerinde seyreden enflasyon, 2006'dan bu yana en yüksek faiz oranları, devletin işlettiği Petroleo Brasileiro SA'nın da adının karıştığı yolsuzluk skandalı ve 1931'den bu yana en uzun süreli olması beklenen resesyon ile mücadele ediyor.

Fitch Ratings'in Küresel Ülke Konferansı'nda konuşan Shetty, "Brezilya'nın yatırım yapılabilir seviyedeki kredi notu için temel risk zayıf büyüme, finansman zorlukları ve borç dinamikleri" dedi ve "Başkan'ın popülaritesinin azalması ile ortaya çıkan siyasi riskler ve Petrobras soruşturması hükümetin gündemini gölgeliyor" şeklinde konuştu.

Fitch yetkililerinin ülke bazında değerlendirmeleri ise şöyle:

Güney Afrika

Altenkirch, elektrik kesintileri, düşük emtia fiyatlarından kaynaklanan zorluklar ve ulusal kalkınma planının uygulanması çerçevesinde devam eden zorluklardan dolayı madencilik ve imalat sektörlerindeki daralmayı işaret ederek, "Güney Afrika'yı Aralık 2014'te negatif izlemeye almamızdan bu yana, ülkeden gelen haberler büyük ölçüde olumsuz" dedi.

İran körfezi

Ülke notları kıdemli direktörü Paul Gamble, Suudi Arabistan, İran, Bahreyn ve Irak'ın, petrol fiyatlarının düştüğü bir ortamda, ülke notlarını korumak içi kamu harcamalarını kısmaları gerektiğini kaydetti.

Türkiye

Gamble, Fitch'in gelecek hafta, politika ve siyasel koşulların kötüleşip kötüleşmediğini ve yüksek Fed faizine ülkenin nasıl tepki vereceğini değerlendirerek, ülkenin kredi notunu gözden geçireceğini kaydetti.

Gamble, ayrıca, Türkiye'nin cari açığının Fitch'in memnun kalacağı kadar daralmadığını, ancak güçlü kamu finansmanı ve borcun gayrı safi yurtiçi hasılaya oranının düşük olmasının ülke kredi notu için büyük bşir destek olduğunu sözlerine ekledi.

Rusya

Fitch kıdemli direktörlerinden Charles Seville, Fitch'in Rusya2nın Ukrayna sorunundaki rolüne bağlı olarak uygulanan uluslararası yaptırımların sürmesini beklediğini ve bunun da borç geri ödeme yükümlülüklerinin arttığı 2017 yılında ülke şirketleri üzerinde bir baskı kaynağı olabileceğini söyledi. Seville, böyle olsa bile, kamunun düşük borcunun ülkenin yatırım yapılabilir statüsünü makul kıldığını sözlerine ekledi

 

Bloomberg News