Advertisement

Petrol, emtia, hisse senetleri ve gelişen piyasa para birimlerinde görülen ralli ile birlikte 1 haftanın en düşük seviyesinden toparlanıyor.

Petrol vadelileri, New York’ta yüzde 0.7 kadar yükseldi. Asya hisseleri Japonya hisselerinin 4 yılın en büyük yükselişini kaydetmesi öncülüğünde değerlenirken, gelişen piyasalar ve emtia üreticisi ülkelerin para birimleri Çin’in finans piyasalarını istikrarlaştıracağı iyimserliği ile güçlendi. Petrol dahil olmak üzere 22 ham maddenin işlem gördüğü Bloomberg Emtia Endeksi bu ayın en yüksek kapanışını yapmaya ilerliyor.

Petrol, Ağustos ayında varil başına 40 doların altına gerilemesinin ardından toparlanmasını sürdürüyor. Petroldeki yükselişte, Çin talebinin destekleneceği spekülasyonunun küresel arz fazlası sorununun devam edeceği işaretlerine ağır basması etkili oluyor. Yatırımcılar volatilitenin yükselmesi ile birlikte geçtiğimiz hafta ABD Petrol Fonu’ndan 2006’dan bu yana en hızlı şekilde çıkış yaptı.

Sydney’deki CMC Markets baş analisti Ric Spooner, “Piyasa aşırı karamsardı. İstikrarlaşmaya başladığında en azından bir süre yükseliş görebiliriz” dedi.

Ekim vadeli Batı Teksas türü ham petrol (WTI) kontratı, Nymex elektronik işlemlerde, 32 sent kadar yükselerek varil başına 46.26 dolar oldu ve Sydney saati ile 15.46’da 46.18 dolardan alıcı buldu. Kontrat Salı günü 11 sent gerileyerek 45.94 dolar ile 1 Eylül’den bu yana en düşük kapanışı yaptı. Tüm kontratlarda işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yaklaşık yüzde 32 altında seyrediyor. Fiyatlar bu yıl yüzde 13 geriledi.

Ekim vadeli Brent petrol kontratı, Londra merkezli ICE Futures Europe Borsasında 43 osent kadar veya yüzde 0.9 artarak varil başına 49.98 dolardan işlem gördü. Kontra Salı günü yüzde 4 yükselerek 31 Ağustos’tan bu yana en büyük artyışı kaydetti. Avrupa gösterge petrolü Brent ile WTI petrol arasındaki fark 3.69 dolar seviyesinde.