Advertisement

Çin ekonomisinin yavaşlamasının bütün Asya ekonomilerini vuracağı korkuları derinleşirken Japonya'dan teşvik çağrısı geldi.

Japonya Ekonomi Bakanı Akira Amari, ülkesinin bu sonbaharda 84 milyar dolarlık ek mali teşvik uygulanmayı düşünmesi gerektiğini söyledi. Japon Ekonomi Bakanı Amari, vergi gelirlerinin tahmin edilen 4 trilyon yen, yani yaklaşık 168 milyar dolar fazla gerçekleştiğinin bildirdi.

Maliye bakanlığının bu ek fonlar mali konsolidasyonu hızlandırmak için kullanmak istediğini belirten  Amari, küresel ekonomik trendlerin Japonya'yı olumsuz etkileyebileceğini, dolayısıyla bu paranın yarısının ekonomiyi canlandırmak için kullanılabileceğini savundu.

Ekonomi Bakanı Amari'nin sözleri, Çin'in ekonomik iyileşmeyi raydan çıkaracağına ilişkin Japonya'da giderek artan endişeleri yansıtıyor.

Revize edilen verilere Japon ekonomisi ikinci çeyrekte yüzde 1,2 küçüldü. İlk hesaplamalarda ekonomik küçülme yüzde 1,6 olduğu hesaplanmıştı. Bununla birlikte Asya ülkelerine ihracatın ve iç tüketimin düşmesi Japon ekonomisi için olumsuz bir tablo oluşturmaya devam ediyor.