Advertisement

Fed yetkilileri yaklaşık 10 yıldan bu yana ilk kez faiz oranlarını artırmayı değerlendiriyor ve artırım bu ay gerçekleşebilir. Fed yetkililerinin kamuya açık bir şekilde değerlendirmede bulunmadığı sessiz döneme girmesi ile birlikte 16-17 Eylül’de yapılacak toplantı öncesinde duyabileceğimiz her şeyi duyduk.

İşte Fed Başkanı Janet Yellen’in son kamu konuşmasından bu yana olası Eylül aksiyonuna yönelik yapılan kayda değer değerlendirmelerin özeti, önemli ekonomik gelişmeler ve piyasa beklentilerindeki değişimler.

Janet Yellen, 16 Temmız

Piyasanın Eylül artırımı beklentisi: %37

Fed Başkanı Janet Yellen, Senato Bankacılık Komitesi karşısında yaptığı konuşmada, “Kendi tercihim, ihtiyatlı ve kademeli bir şekilde sıkılaştırma yapılabilmesinden yana” dedi. Yellen iki gün üst üste yaptığı konuşmasında, verilerin beklendiği gibi gelmesi halinde faiz artırımının 2015 yılında yapılmasını uygun buluğdu sinyali verdi ancak artırımın hangi toplantıda yapılacağını belirtmedi.

FOMC açıklaması, 29 Temmuz

Piyasanın Eylül artırımı beklentisi: %42

Komite açıklamasına “bazı” sözcüğünü ekleyerek, faiz oranlarının artırılması öncesinde iş gücü piyasasında “bazı” ek gelişmelerin görülmesini istediğini belirtti. Bu değerlendirmeyi pek çok ekonomist çıtanın düşürülmesi olarak yorumladı.

James Bullard, 31 Temmuz

Piyasanın Eylül artırımı beklentisi: %40

St. Louis Fed Başkanı James Bullard, Wall Street Journal’a verdiği röportajda, “Faizi Eylül toplantısında artırmak için iyi durumdayız. Bence 25 baz puanlık bir artırım, esasen finans piyasalarında önemsiz bir hadise olabilir” diye konuştu. Bullard, Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) politikasında 2016’ya kadar oy kullanmayacak. Ancak tartışmalara yine de katılım sağlıyor.

Jerome Powell, 5 Ağustos

Piyasanın Eylül artırımı beklentisi: %50

Fed Guvernörü Jerome Powell, 5 Ağustos’ta verdiği bir röportajda, “Zaman yaklaşıyor. Çoğu FOMC üyesinin Haziran ayındaki toplantıda faiz artırım zamanının bu yıl içinde olduğuna inandığını düşünüyorum. Bunu yaptığımızda, ekonomi büyümeye devam ettiği halde, faiz artırım süreci kademeli olacaktır” ifadelerini kullandı. Powell, artırımda herhangi  bir aya işaret etmedi.

Çin yuanı devalüe etti, 11 Ağustos

Piyasanın Eylül artırımı beklentisi: %40

Çin sürpriz bir şekilde para birimi yuanı devalüe ederek küresel piyasaları sarstı ve dünyanın ikinci en büyük ekonomisinin beklentilerin üzerinde bir yavaşlama gösteriyor olabileceği spekülasyonunu tetikledi.

FOMC tutanakları, 19 Ağustos

Piyasanın Eylül artırımı beklentisi: %38

Komitenin Temmuz toplantısının tutanaklarına göre katılımcıların çoğu politika sıkılaştırması için koşulların henüz oluşmadığını belirtti. Ancak koşulların o yönde ilerlediğini ifade ettiler.

Hisse senetler dalgalandı, 20 Ağustos

Piyasanın Eylül artırımı beklentisi: %32

ABD hisse senedi endeksleri şiddetli bir şekilde dalgalandı. 21 Ağustos’tan başlayarak Chicago Board Options Exchange Volatilite Endeksi, geçtiğimiz haftanın sonu itibarıyla üst üste 11 seansı 25 seviyesinin üzerinde tamamladı. Söz konusu seviye, Ağustos öncesinde 2011 yılından bu yana sadece 5 kez görüldü.

William Dudley, 26 Ağustos

Piyasanın Eylül artırımı beklentisi: %24

New York Fed Başkanı William Dudley, "Şu anda, benim perspektifimden, Eylül ayındaki Fed Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısında normalleşme sürecine başlama kararı, birkaç hafta öncesine göre, daha az zorunlu görünüyor. Normalleşme, ABD ekonomsinin nasıl performans gösterdiğine ve uluslararası ve finansal piyasa gelişmelerine ilişkin ilave bilgi almamızla birlikte, toplantı zamanı geldiğinde, daha zorunlu hale gelebilir" dedi.

Stanley Fischer, 29 Ağustos

Piyasanın Eylül artırımı beklentisi: %38

Fischer, Jackson Hole’de yaptığı konuşmada, “Enflasyon beklentilerindeki belirgin istikrar dikkate alındığında, enflasyonu aşağı çeken güçler yok oldukça enflasyonun yukarı hareket edeceğine inanmak için iyi neden bulunuyor” dedi. Fischer, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) 16-17 Eylül’deki toplantısında politikayı sıkılaştırmaya başlayıp başlamayacağı konusunda net bir sinyal vermedi.

John Williams, 7 Eylül

Piyasanın Eylül artırımı beklentisi: %28

Williams , “Veriler beklentilerim kadar iyi veya daha iyi geldi. Dolarda süren yükseliş ve finans piyasalarındaki koşullar oldukça kayda değer dalgalanmalar yarattı. Faiz artırımının bu yılın ilerleyen bir zamanında yapıldığını görmek makul olabilir” dedi. Eylül hakkında konuşmayı reddeden William, kararın veri odaklı olacağını belirtti.