Advertisement

ABD tahvilleri, küresel hisse senetlerindeki rallinin güvenli varlık talebini azaltması ile düşüşü 2. güne taşıyor.

10 yıl vadeli ABD Hazine tahvil faizi 1 aya yakın bir sürenin en yüksek seviyesine ulaştı. Avrupa hisseleri, Şanghay ve Tokyo’daki yükselişleri takip etti. Hisse senetleri, Çin Merkez Bankası’nın geçtiğimiz ay yuanı devalüe ederek piyasaları sarmasının ardından tekrar ivme kazanıyor. Yuan devalüasyonun ardından gelen satış dalgası küresel hisse senetlerinin değerinden 8 trilyon dolardan fazla bir miktar götürmüştü. ABD Çarşamba günü 21 milyar dolar değerinde 10 yıl vadeli tahvil ihalesi yapmayı planlıyor.

Londra’daki Bank of Montreal direktörü Craig Collins, “Küresel hisse senedi piyasaları oldukça iyi gidiyor ve bu tahvil fiyatlarına yansıyor. Öte yandan ABD ve Avrupa’nın hem kurumsal hem de devlet tahvili arzındaki yüklü takvimi ABD Hazine tahvillerini etkiliyor” dedi.

10 yıl vadeli ABD Hazine tahvil faizi 4 baz puan veya 0.04 yüzde puan yükselerek New York saati ile 07.28’de yüzde 2.22 seviyesine geldi. Ağustos 2025 vadeli yüzde 2 faizli tahvilin fiyatı 11/32 veya 1.000 dolar nominal değerde 3.44 dolar gerileyerek 98 1/32 oldu. Faiz erken saatlerde yüzde 2.23 ile  10 Ağustos’tan bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.