Advertisement

Uluslararası derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's, Asya ekonomileri için büyüme beklentilerini düşürdü. Söz konusu kararda, “kötü” ticaret verileri ve Çin’in piyasa istikrarı ile ilgili korkulara atıfta bulunuldu. Moody’s Investors Service de beklentilerinde benzer bir indirim yapmıştı.

S&P bölgenin 2015’te yüzde 5.5 yerine yüzde 5.4 büyüyeceğini öngörüyor. Büyümedeki gerilemeye Endonezya, Filipinler, Singapur, Tayvan ve Tayland öncülük ediyor. S&P bu ülkelerin para birimlerinin zayıflayacağını belirtti.

S&P’nin Asya-Pasifik baş ekonomisti Paul Gruenwald, “Piyasa korkuları her ne kadar abartılı olsa da, görüşümüze göre bu korkular harekete geçmek için yeterli oldu” dedi. S&P, Temmuz ayında yayımlanan raporuna göre “daha yavaş bir büyüme, daha yüksek volatilite ve daha fazla risk” görüyor.

Çin’in 2015 büyümesi ile ilgili tahmin yüzde 6.8’de tutuldu. 2016 yılı için beklenti yüzde 6.6’dan yüzde 6.3’e düşürüldü. S&P’nin 2017 için büyüme tahmini yüzde 6.3’ten yüzde 6.1’e indi. Hindistan’ın görünümünde değişiklik yapılmazken, Malezya’nınki 2015 için yüzde 4.6’dan yüzde 4.7’ye çıkarıldı.