Advertisement

Kanada Merkez Bankası, gösterge faiz oranını değiştirmeme kararı aldı. Banka para birimindeki zayıf seyrin ve hane halkı harcamalarının, petrol fiyatlarının gerilemesinden kaynaklanan şoktan toparlanmaya öncülük ettiğini belirtti.

Politika yapıcılar, ticari bankalar arasındaki gecelik borçlanmalarda gösterge faizi yüzde 0.5 seviyesinde sabit tuttu. Merkez Bankası, bu yıl Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere iki kez faiz indirim karar almıştı. 24 ekonomistin 22’si kararı doğru şekilde tahmin etti. 2 ekonomist çeyrek puanlık düşüş öngördü.

Kanada ekonomisinin yılın ilk iki çeyrek döneminde daralarak teknik olarak resesyona girmesinin ardından G-7’nin en büyük petrol ihracatçısı için en kötüsünün geride kaldığına yönelik kanıtlar yavaş yavaş görünmeye başladı. Ülkenin ihracatı 2011’den bu yana en büyük iki aylık yükselişi gösterdi. Ağustos ayı itibarıyla 12 ay içinde 193,300 istihdam sağlandı.

Merkez Bankası Guvernörü Stephen Poloz, “Ekonomik faaliyet, güçlü seyreden hane halkı harcamaları ve ABD’de toparlanma ile desteklenmeyi sürdürüyor. Kanada’nın doğal kaynak sektörü petrol ve emtiadaki düşük fiyatlara uyum sağlamaya devam ediyor. Uyum sağlama süreci kayda değer bir zaman alacaktır” dedi.