Advertisement

Dolar Türk Lirası karşısında 3.06 seviyesinin de üzerine çıkarak güne rekorla başladı.

Asya seansı sırasında TL'nin yüzde 0.8 düşmesi ile kur, 3.0615 seviyesine kadar çıkarak tarihinin en yüksek seviyesine ulaşan kur, sabah saatlerinde 3.05'in üzerinde tutunmaya çalışıyor.  Kur yıla 2,3280 seviyesinden başlamıştı. Yıl içinde 2,2727'ye kadar gerilemişti.

TL'nin Dolar'a karşı gerilemesinde diğer muadilleri ile birlikte hareket ediyor olmasının etkisi mevcut. Dolar ise Fed'in faiz artırımının yaklaştığı spekülasyonlarından besleniyor. Bununla birlikte terör ve iç karışıklık da Türk varlıklarını olumsuz etkiliyor.

- Açık iş pozisyonları rekora yükseldi, Fed Faiz artıracak beklentisi arttı

ABD’de açık iş pozisyonları Temmuz’da 5.75 milyona yükselerek rekor kırdı, böylece istihdamın artışı sürdürdüğü sinyalini verdi. Beklenti açık iş pozisyonlarının 5.3 milyona yükseleceği yönündeydi. Açık iş pozisyonlarındaki söz konusu artış Nisan 2010’dan bu yana en yüksek olarak kaydedildi.

ABD’li işverenlerin ekonomik görünüm ile ilgili iyimser oldukları gösteriyor. Öte yandan ABD’de işsizlik oranı 7 yılın en düşük seviyesine geriledi.Fed, 2006 yılından bu yana ilk kez faiz oranını artırmaya hazırlanıyor. Fed yetkilileri, önümüzdeki hafta gerçekleştirecekleri Eylül ayı FOMC işgücü piyasasındaki iyileşme ile piyasa volatilitesini tartmak zorunda kalacaklar.

-Demirtaş hakkında soruşturma başlatıldı

HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın dokunulmazlığının kaldırılması talep ediliyor. Demirtaş'ın 9 Eylül'de Diyarbakır'da yaptığı basın açıklamasının içeriğinde suç unsuru olması nedeniyle başlatıldığı belirtiliyor.

- Kur hareketinde beklentiler

Ebury Partners'a göre TL bu yıl dolar karşısında yüzde 2.3 daha gerileyecek ve kur 3,10 seviyesine çıkacak. Kurum, son 4 çeyrekte en doğru Türk Lirası tahminini gerçekleştirdi. TL bu yılki yaklaşık yüzde 24'lük değer kaybı ile, gelişen paralar arasındaki en kötü performansı sergiliyor.  

Dolar/TL 'nin 3.10 seviyesine çıkacağı yönünde öngörüde bulunanlardan biri de Tokyo-Mitsubishi Döviz stratejisti Lee Hardman. Hardman en iyi 3. TL tahmincisi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
10 Eylül 2015 Perşembe, 23:16 Misafir Ayranimiz yok icmeye dolarla gidiyoz gezmeye.
10 Eylül 2015 Perşembe, 09:25 Misafir Bu hızla seçime kadar en az 3.22 seçimden sonra artan belirsizlikle 3,5 olur..Bizim MB de politika faizini 7,5 ta tutar...
10 Eylül 2015 Perşembe, 07:20 Misafir rekorlar yeni başladı. 4e bir solukta gelip 5leri konuşacağız :) kapitalist sömürge 4.5g geliyor. iphone almaya devam ... yakında taşıt kredisi ile iphone alan arkadaşları izleyeceğiz. bir çalışan eşine ve kendine 10bin tl 60 ay vadeli taşıt kredisi çekip 2 iphone alacak. eee napsın 4.5g ye geçicez ya ondan nasıl kullanacaklar yoksa 4.5gyi ? allah sizleri, yönetenleri, kapitalistleri ve tüm milleti ıslah etsin.