Advertisement

Çin Başbakanı Li Keqiang, Dünya Ekonomik forumu'nda yaptığı konuşmada, Çin'in yabancı ülke merkez bankalarının Çin anakara Döviz piyasasında işlem yapmalarına izin verileceğini açıkladı.

Li, açıklamasında, yuanın makul, denge seviyesinde istikrarlı tutulacağını söyledi. Yabancı para otoritelerine, rezervlerinde yuan bazında varlık tutmalarını teşvik etmek için, halihazırda Çin'in bankalararası tahvil piyasasında işlem yapmalarına izin verilmiş durumda.

Li, "Kısa bir süre önce, yabancı merkez bankalarına bankalararası thvil piyasasında işlem izni verdik", dedi ve "Bir sonraki adım, yabancı merkez bankalarına bankalararası döviz piyasasında doğrudan katılım izni vermek olacak. Bu yılın sonundan önce, ülke dışı yuan piyasasının gelişmesine olanak tanıyan sınır ötesi yuan ödeme sistemi tamamlanacak" şeklinde konuştu.

Bu hareket, Çin'in yuanı, Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) reserv para birimlerinden oluşan Özel Çekme Hakkı sepetinde, dolar, euro, yen ve sterlinin yanında yer alması için attığı adımları daha da ileriye götürecek. Bir paranın rezerv para özelliği kazanabilmesi için temel gösterge, bu para biriminin resmi rezervler içindeki payı. Yuan, IMF'e göre, şu anda dört SDR para biriminin gerisinde ve buna ek olarak, Avustralya ve Kanada dolarının da arkasında yer alıyor. Çin'in rezer içindeki payı yüzde 1.1 iken, doların payı ise yüzde 63.7 seviyesinde.

Küresel Varlıklar

Standard Chartered Plc'nin Mayıs ayında yayınladığı raporundaki hesaplamalara göre, 60'tan fazla merkez bankası ve ülke refah fonu yuan bazında varlıklara yatırım yapmış durumda ve bu yatırımın tutarı 70 ila 120 milyar dolar arasında. Yuan dolar karşısında yüzde 0.11 düşerek, Şanghay saati ile 11:59'da 6.3847 seviyesine geldi ve Başbakan Li'nin açıklaması öncesine göre fazla değişmedi.

Shenzhen'de China Merchants Bank Co. analisti Liu Dongliang, "Bu Çin'in sermaye hesaplarını açmasına yönelik bir adım, ancak bunun önemi, PBOC'un anakara piyasayı nasıl bir özellikle açacağına ve yabancı merkez bankalarının bu piyasaya katılıp katılmayacağına bağlı," dedi ve "Merkez bankalarının uzun dönemli ve istikrarlı yatırımlar yapmalarından dolayı, yuan daha az volatil olacak ve piyasa daha az spekülatif olacak" şeklinde görüş bildirdi.