Advertisement

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P), Brezilya'nın kredi notunu, Devlet Başkanı  Dilma Rousseff'in teklemekte olan ekonomide mali hesapları iyileştirmekte güçlük çekmesi ile birlikte, "çöp" seviyesine düşürdü. Böylelikle ülke yedi yıldır sahibi olduğu yatırım yapılabilir not seviyesini kaydetti.

S&P, piyasalar kapandıktan sonra yaptığı açıklamada, ülkenin kredi notunun bir basamak düşürülerek "BB+"ya indirildiğini ve not görünümünün "negatif" olduğunu kaydetti. Bunun ardından, Brezilya'nın en büyük ABD exchange traded fonu (ETF) yüzde 6.6 düşerken, devlet kontrolündeki petrol şirketi Petrobas da New York'ta değer kaybetti.

Not indirimi ve S&P'nin diğer bir not indiriminin münmkün olduğu yolundaki uyarısı, Maliye Bakanı Joaquim Levy liderliğindeki ekonomi takımı üzerindeki, harcamaları kısarak ya da vergileri artırarak ülkenin mali durumunu düzeltecek tedbirleri alması için baskıyı artırıyor. Rousseff, başkanı olduğu dönemde devlet kontrolündeki petrol şirketinde meydana gelen yolsuzlukların soruşturulmasının popülaritesini rekor düşük seviyelere indirmesi ve görevi kötüye kullanma ile suçlanması nedeniyle, atacağı adımların destek bulması zor görünüyor.

Sao Paulo'da Garde Asset Management baş ekonomisti Daniel Weeks, "Not indirimi bir kalk borusu olabilir, ancak politik durum çözülmesi zor bir halde. Bu nedenle önümüzdeki yol karanlık," dedi ve "Piyasalar bunu olumsuz olarak değerlendirecek ve muhtemelen gelişen piyasaları küresel seviyede aşağı çekecek" şeklinde görüş bildirdi.