Advertisement

Çin'de tüketici fiyatları, domuz eti arzındaki daralmanın temel gıdanın fiyatlarını artırması ile birlikte son bir yılın en hızlı artışını gösterirken, üretici fiyatlarındaki deflasyon son altı yılın en kötüsüne derinleşti ve politika yapıcılar için zorlukları daha da artırdı.

Tüketici fiyatları endeksi (TÜFE) Austos ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2 arttı. Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, bu verinin yüzde 1.8 artması bekleniyordu. Üretici fiyatları endeksi (ÜFE) ise yüzde 5.9 düştü ve düşüşünü 42'nci aya genişletti.

TÜFE ve ÜFE arasındaki ayrışma, Çin Merkez Bankası (PBOC) için politika görünümünü karmaşık hale getiriyor. TÜFE enflasyonu şimdi bir yıl badeli gösterge mevduat faizinin üzerinde ve bu durum tasarruf sahipleri için reel faizi eksiye getiriyor. Aynı zamanda, ÜFE deflasyonu reel borçlanma maliyetlerini sanayi kesimi için daha yukarı itiyor.

Beijing'de China Minzu Securities Co. analisti Zhu Qibing, "Bu gerçek bir sorun," dedi ve "İmalatçılar için, TÜFE maliyet anlamına gelir, zira ücretler artar ve ÜFE ürünlerin fiyatlarını temsil eder. Şimdi girişimlerin karları daha da erimekte" şeklinde görüş bildirdi.

Ulusal İstatistik Ofisi'nden bir yetkili, TÜFE'deki artışın domuz eti, sebze ve yumurta fiyatlarındaki güçlü yükselişlerden kaynaklandığını kaydetti. Gıda fiyatları Ağustos ayında geçen yılın aynı dönemine göre, domuz etinin yüzde 19.6 ve sebze fiyatlarının yüzde 15.9 artmasının etkisi ile, yüzde 3.7 yükseldi.