Advertisement

(16.20'de güncellendi)

Petrol, gerileyen ABD üretiminin arz fazlası sorununu azaltacağı spekülasyonu ile New York’ta 4 günden bu yana ilk kez yükseliş gösteriyor.

Batı Teksas türü ham petrol (WTI) vadelileri, Çarşamba günü yüzde 3.9 gerilemesinin ardından yüzde 1.8 kadar yükseldi. Energy Information Administration (EIA) ABD petrol üretimi beklentilerini düşürdü. EIA, ABD’de petrol üretiminin gelecek yıl 2015’teki günlük 9.22 milyon varil seviyesinden 8.82 milyon varile gerileyeceğini öngördü.

Petrol, dünyanın en büyük ikinci petrol tüketicisi Çin’de büyümenin yavaşladığı endişeleri ile iki haftadan uzun bir süre önce varil başına 40 doların altına inmesinden bu yana dalgalandı. Çin endişeleri küresel piyasalarda volatiliteyi tetiklemişti. Fiyatlar, küresel arz fazlası sorunun süreceği spekülasyonu ile bu yılın Haziran ayındaki zirvesinden yüzde 25’ten fazla aşağıda seyrediyor. Petroldeki gerilemede, Petrol İhraç Eden Ülkeler Organizasyonu (OPEC) öncü üyelerinin üretimi sabit tutması ve ABD stoklarının artması etkili oluyor.

Sydney’deki CMC Markets baş stratejisti Michael McCarthy, “Piyasa şu an 42 ile 50 dolar aralığında ve bunun kırılması için kayda değer bir değişim gerekiyor” dedi.

Ekim vadeli Batı Teksas türü ham petrol (WTI) kontratı, Mymex elektronik işlemlerde, 33 sent kadar yükselerek Londra saati ile 12.35’te varil başına 44.48 dolardan işlem gördü. Kontrat Çarşamba günü 1.79 dolar düşerek 44.15 dolar ile 27 Ağustos’tan bu yana en zayıf kapanışı yaptı. Tüm kontratlarda işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yaklaşık yüzde 23 üzerinde seyrediyor. Fiyatlar bu yıl yüzde 16 geriledi.

Ekim vadeli Brent petrol kontratı, Londra merkezli ICE Futures Europe Borsasında, 26 sent kadar artarak varil başına 47.84 dolardan alıcı buldu. Kontrat Çarşamba günü 1.94 düşüş ile 47.58 dolar oldu. Avrupa gösterge petrolü Brent ile WTI petrol arasındaki fark 3.37 dolar seviyesinde.

Energy Information Administration’ın (EIA) Perşembe günü açıklayacağı veri öncesinde Bloomberg anketine katılan analistler ABD’de petrol stoklarının geçtiğimiz hafta 900,000 varil yükseldiği tahmininde bulunuyor. EIA, Asya’daki ekonomik yavaşlamaya atıfta bulunarak 2016 yılı için küresel petrol ürünleri talebi beklentisini düşürdü.

(16.20'de güncellendi)