Advertisement

Gelişen piyasa hisseleri para birimleri ile birlikte düşüş gösteriyor. Fed ABD’de faiz oranlarını artıracağı endişesi ve Brezilya kredi notunun düşürülmesi riskli varlıklara talebi zayıflatıyor.

PetroChina Co. enerji şirketlerindeki düşüşlere öncülük ederken, Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. teknoloji hisselerinde kayıpları hızlandırdı. Hong Kong’da Hang Seng China Enterprises Endeksi, 2011’den bu yana en büyük iki günlük yükselişi kaydetmesinin ardından yüzde 2 geriledi. Çarşamba günü açıklanan veriler, Çin’de üretici fiyatlarının gerilediği gösterdi. Güney Afrika randı, Güney Kore wonu ve Endonezya rupiahı dolar karşısında en az yüzde 0.4 değer kaybetti.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi, yüzde 0.9 gerileyerek Hong Kong saati ile 14.16’da 802.52 puana geldi ve 2 günlük yükselişi sonlandırdı. ABD’de açık iş pozisyonlarının Temmuz’da rekor seviyeye yükselmesi Fed’in faizleri sıfıra yakın seviyeden yükselteceği beklentisini artırırken, riskli varlıklara olan talebi düşürdü. Standard & Poor’s, Brezilya’nın kredi notunu çöp seviyeye düşürdü. Çin’de üretici fiyatları verisi, ekonomik yavaşlamanın derinleştiği endişelerini alevlendirdi.

Phillip Capital Management Bhd. yatırım yetkilisi Vivien Loh, “Gelişen piyasalar büyüme bakımından daha az çekici görünüyor. Gelişen piyasalardan sermaye çıkışları ve volatilite yıl sonuna kadar sürecek” dedi.