Advertisement

Asya para birimleri, Endonezya rupiahı ve Güney Kore wonu öncülüğünde değer kaybediyor. Çin’de ekonomik yavaşlamanın kötüleştiği ve Fed’in faiz artırımına yaklaştığı endişeleri risk alımını azaltıyor.

Malezya ringiti ve rupiah, dünya genelinde hisse senetlerinin 16-17 Eylül’deki Fed toplantısı öncesinde değer kaybetmesi ile 1998’den bu yana en düşük seviyelere geriledi. Tayland bahtı, Mart 2009’dan bu yana en zayıf seviyeye indi.

ABD’de Çarşamba günü açıklanan açık iş pozisyonları verisi rekor seviyeye yükselerek Fed’in borçlanma maliyetlerini artıracağı beklentilerini güçlendirdi. Standard & Poor’s, Brezilya’nın kredi notunu çöp seviyeye düşürdü. Çin’de üretici fiyatları 6 yılın en büyük düşüşünü kaydederek dünyanın ikinci en büyük ekonomisindeki zayıflığa işaret etti. Çin’in perakende satışlar ve fabrika üretimi verileri Pazar günü açıklanacak. Yeni Zelanda üç ay içinde üçüncü kez faiz indirim kararı aldı.

Singapur’daki Commonwealth Bank of Australia para birimi stratejisti Andy Ji, “Piyasada çok fazla belirsizlik var ve Pazar günkü Çin verileri hayal kırıklığı yaratabilir. Brezilya notunun düşürülmesi ve Yeni Zelanda’nın faiz indirimi kararı küresel ekonomideki sıkıntıları yansıtıyor. Fed toplantısı belirsizliği artırırken, dolar güçlenecektir” dedi.

BloomBERG Spot Dolar Endeksi yükselişi ikinci güne taşıyor. Fed’in faizi gelecek hafta artırma ihtimali bu hafta yüzde 28 seviyesinde. Faizin Aralık’ta artırılması ihtimali ise yüzde 57.4 olarak görülüyor.