Advertisement

Deutsche Bank'ın ABD Başekonomisti Joseph Lavorgna,Fed'in gelecek hafta faiz artırmaması için 7 neden saydı. Lavorgna Fed'in Ekim ayında faiz artışına gideceğini öngördü.

Deutsche Bank'ın Başekonomistine göre başta S&P 500 Endeksi olmak üzere ilk neden, küresel hisse senedi piyasasının oldukça kırılgan olması. İkinci olarak Fed'in yakından izlediği ticari bazlı dolar endeksinde yükseliş sürüyor ve bu ABD'nin ihracatını olumsuz etkileyebilir. Vadeliler Fed'in faizi Eylül'de artırmayacağı sinyali veriyor. Eylül ihtimali yüzde 28 seviyesinde.

Joseph Lavorgna'ya göre Fed'in bazı üyeleri sözünden dönmeye başladıı. Bu üyeler Atlanta Fed Başkanı Dennis Lockhart, New York Fed Başkanı William Dudley ve San Francisco Fed Başkanı John Williams. Fed'in Eylül'de faiz artırmaması için beşinci neden bu yıl faiz artımak için Ekim ve Aralık olarak hala 2 toplantının daha var olması Altıncı olarak iki toplantı olduğu için Fed'in kredibilite konusunda da bir sıkıntısı yok. Lavorgna'ya göre Fed'in Eylül'de faiz artırmaması için son neden enflasyonda yükselişin olmaması.

Fed'in bir sonraki toplantısı 16-17 Eylül'de yapılacak.