Advertisement

Çin aracı kurumları, hükümetin piyasaya müdahalelerinden rahatsız. Çin'in hisse senetlerindeki 5 trilyon dolarlık eriyişi durdurmaya yönelik çabaları yatırımcıları aracılık kurumlarından uzaklaştırıyor.

Aracı kurumlar, Çin hükümetinin piyasaları destekleme çabalarından yararlanamadı. Hong Kong'da kote olan Citic, Haitong ve China Galaxy gibi aracılık kurumlarının hisseleri gösterge endekslerden iki kat daha fazla değer kaybetti.

Çin'in piyasalara müdahaleleri kurtarma faturasının bir bölümünü aracılık şirketlerinin sırtına yükledi. 21 aracılık şirketi, piyasa kurtarma fonuna  Temmuz'da zaten 120 milyar yuan katkı sağlamışlardı. Ancak konuya yakın kaynakların geçen ay bildirdiklerine göre aracı kurumlarından, piyasa kurtarma fonuna ek 100 milyar yuan yani 15,7 milyar dolarlık katkı daha istendi. Çin Menkul Kıymetler Düzenleme Komisyonu, bu şirketlerden toplam piyasa değerlerinin yüzde 10'una denk gelen hisse senedi geri alımına gitmelerini teşvik etti.

Yalnızca sekiz ay öncesinde aracılık şirketlerinin gelirleri adeta patlıyordu. Bu sayede Citic Securities'in piyasa değeri İsviçreli yatırım bankası UBS Grup ile neredeyse aynı düzeylere gelmişti. Ancak şirket değerlemelerinin, Hong Kong'daki halka arz edilmelerinden beri en düşük seviyelere gelmesine rağmen hükümet müdahalesi yatırımcıları piyasalardan uzaklaştırıyor.